Newsy

Przed nami Pełnia Koźlego Księżyca. Czy nieprzeciętne zjawisko może przełożyć się na pogorszenie samopoczucia?

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
portal.abczdrowie.pl, rmf.fm
Księżyc w pełni

Wszyscy pasjonaci zjawisk astronomicznych z niecierpliwością czekają na tę chwilę. W środę, 13 lipca br. będzie można podziwiać Pełnię Koźlego Księżyca. Naturalny satelita Ziemi nie tylko ukaże się w pełnej krasie, ale też znacząco zbliży się do naszej planety. Czy w związku z tym możemy spodziewać się zmiany samopoczucia?

Pełnia Koźlego Księżyca - kiedy i jak ją oglądać?

Obserwacja kolejnych faz Księżyca może zachwycić każdego, nie tylko oddanych miłośników astronomii. Pełnia Koźlego Księżyca, nazywana też Burzową, Sienną czy Miodową Pełnią, to zjawisko, obok którego trudno jest przejść obojętnie. W środę, 13 lipca br. o godz. 20:38 będzie można cieszyć się widokiem ziemskiego satelity w pełnej krasie. Szacuje się, że srebrny glob znajdzie się w odległości około 363 666 km od naszej planety, a co za tym idzie będzie świecił nawet o 30% jaśniej.

Lipcową pełnię Księżyca można podziwiać bez użycia specjalistycznego sprzętu. Zapadający w pamięć widok to jednak nie wszystko. Ludzkość od zarania dziejów próbuje ocenić wpływ tego zjawiska na zdrowie i zachowanie człowieka.

Pełnia Księżyca - jak wpływa na samopoczucie?

Fazy księżyca mogą wywierać wpływ na układ hormonalny całego organizmu, a co za tym idzie ograniczać wydzielanie hormonu szczęścia. Właśnie dlatego w czasie pełni wiele osób uskarża się na uczucie rozdrażnienia, niepokój czy wyraźny spadek koncentracji. Naukowcy z Centrum Chronobiologii w Bazylei doszli do wniosku, że wyjątkowe zjawisko może też znacząco utrudniać nocny wypoczynek. Ich zdaniem pojawienie się srebrnego globu w pełnej krasie może przełożyć się na spłycenie snu aż o 30%. Eksperci przekonują, że u podstawy tego problemu leży zmniejszenie stężenia melatoniny.

Wahania hormonalne, obniżenie nastroju i bezsenność mogą prowadzić do kolejnych komplikacji, związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Problemy trawienne czy tak zwany "wilczy głód" to zaledwie część z nich.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: portal.abczdrowie.pl, rmf.fm

Źródło zdjęcia głównego: Lee Sie Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości