- Dlaczego inni cieszą się sympatią, a Ty nie? Spójrz do lustra. Tam zobaczysz siebie. (...) Wyglądasz jak na własnym pogrzebie - czytamy w artykule opublikowanym w 1959 roku na łamach gazety "Panorama". Gdyby podobny przepis na powodzenie powstał w obecnych czasach, nie musielibyśmy czekać długo na protesty psychologów i promotorów samoakceptacji. Jaką receptę na szczęście mieli kilka dekad temu nasi dziadkowie?
Przepis na powodzenie z 1959 roku
W 1959 roku na łamach gazety "Panorama" pojawił się artykuł inspirowany tekstem z francuskiego wydania "Elle", w którym swój przepis na powodzenie przedstawiła Anita Pereire. Porady sprzed dekad, które miały pomóc kobietom w zyskaniu sympatii otoczenia, dzisiaj bawią i jednocześnie uświadamiają, jak zmieniła się mentalność ludzi na przestrzeni lat.
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Jeszcze na początku lat 60. istniało przekonanie, że za to, czy jesteśmy osobami lubianymi, odpowiada nie tylko nasze zachowanie, wnętrze i wyznawane wartości, lecz w głównej mierze aparycja. Autorzy publikacji sugerowali, że panie o pożółkłej cerze i "zmiętym jak jesienny liść obliczu" nie mogą cieszyć się powodzeniem.
Cóż, przyjazny wyraz twarzy i uśmiech również we współczesnym świecie potrafią zdziałać cuda i pomagają zjednać sobie ludzi. Dzisiaj psychologowie przestrzegają jednak przed powierzchownymi ocenami i dają do zrozumienia, że za smutkiem i zaciśniętymi ze stresu ustami kryje się wart poświęcenia wiele uwagi człowiek. W 1959 roku opinia publiczna podchodziła do tego tematu zgoła inaczej. Teraz walczymy o to, by każdy dostrzegł w sobie piękno, wtedy kładziono nacisk na to, by być świadomym własnych defektów, niedoskonałości i słabości.
- Zrób pisemną listę wad. (...) Jeśli masz okazję - nagraj swój śmiech. Uwaga! Jeśli wyda Ci się głupi lub pretensjonalny, naucz się ładnie śmiać - czytamy w poradniku sprzed lat.
Jak być lubianą kobietą? Porady z końca lat 50.
Artykuł opublikowany w gazecie "Panorama" dzielił się na dwie części. W jednej z nich zawarto spis pozytywnych zachowań, które według autorów gwarantowały sukces w pozyskiwaniu nowych przyjaciół. W drugiej zaś pojawiło się zestawienie negatywnych cech i przyzwyczajeń. Niektóre punkty są ponadczasowe i powinny obowiązywać aż do dziś.
Wysłuchaj każdego uważnie, choćby Ci opowiadano coś, co znasz może nawet lepiej. Uśmiechaj się często. Życie z uśmiechem ma więcej wdzięku. Miej jednakowo uprzejmy stosunek do ludzi, niezależnie od tego kim są. Przyznaj się do własnych błędów, wszak głupotą jest sądzić, że się zawsze ma rację. Powiedz drugiemu coś miłego, nawet wtedy, gdy jesteś tragicznie wprost nieśmiała. Zawsze dotrzymuj przyrzeczenia, choć sprawia Ci to wiele kłopotu.
O wiele bardziej absurdalne z punktu widzenia psychologii wydają się te porady, w których sugerowano, by ukrywać własne emocje przed światem i dla poklasku wyzbywać się naturalności. - Nie mów o swoich kłopotach. Nie narzekaj, to interesuje tylko Twoją matkę. Nie pokazuj się ludziom w zdenerwowaniu i bez humoru - czytamy w "Panoramie".
Przepis na powodzenie z 1959 roku dotyczył także kwestii typowo urodowych. Pejoratywne określenie "brzydka/brzydki" było wówczas używane bez większych pohamowań.
Bądź czysta, świeża i zadbana, to ważniejsze od przesadnego strojenia się. Bądź uprzejma wobec nieśmiałych i brzydkich. Będą Ci za to wdzięczni. Nie czesz się w towarzystwie i nie poprawiaj ostentacyjnie makijażu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Wszystkie moje znajome są ładne, tylko na siebie nie mogę patrzeć". Jak przestać porównywać się z innymi?
- Naucz się mówić "nie wiem". Ekspertka wyjaśnia, dlaczego warto dać sobie do tego prawo
- Jak pokonać strach przed pracą?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: gazeta "Panorama" z 1959 r.
Źródło zdjęcia głównego: Sergey Mironov/Getty Images