Psychologia

Jak pokonać strach przed pracą?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Praca to w dzisiejszym świecie niemal konieczność. Wciąż trwają batalie o rozmaite stanowiska w renomowanych firmach, a przebić się, nawet z bardzo dobrym CV i referencjami, wcale nie jest łatwo. A gdy wreszcie to się uda, do codziennych trosk nierzadko dochodzi jeszcze strach przed pracą. To w końcu nowe wyzwanie, któremu trzeba jakoś sprostać, a nie każdy od razu czuje się na siłach. A co, jeśli powierzone zadania okażą się zbyt trudne i nie podołamy?

Strach przed pracą może się pojawiać w różnych sytuacjach. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz niepokój i złe samopoczucie są związane ze sferą zawodową naszego życia. Rzadko, choć jednak zdarzają się przypadki, w których lęk przed pracą przemienia się w poważne zaburzenie zwane ergofobią. Cierpiące na nią osoby nie tylko boją się kolejnego dnia pełnego obowiązków, ale najzwyczajniej w świecie odczuwają lęk przed podjęciem jakiejkolwiek działalności zawodowej.

Strach przed pracą – przyczyny

Każdy podchodzi do swojego życia zawodowego trochę inaczej, dlatego też przyczyny strachu przed pracą mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak lęk wiąże się z dłuższą przerwą od pracy, którą robimy sobie z konieczności. Im dłuższy jest nasz okres "bez pracy", tym trudniej przychodzi nam przełamanie się i powrót do wcześniej wykonywanych obowiązków. Wtedy myślimy o codziennych zadaniach jak o czymś złym, do czego znowu musimy wrócić, a od czego nie będziemy mogli się uwolnić. Strach przed pracą ujawnia się też często u osób, które wiele razy zmieniają swoje stanowisko lub miejsce zatrudnienia. Tak naprawdę zanim ich organizm zdąży w pełni przywyknąć do zwyczajów panujących w danej firmie, już musi się przystosowywać do kolejnych, czasem zupełnie odmiennych zasad. To prowokuje sytuacje stresowe, a ich mnogość nierzadko doprowadza do rozwoju nerwicy.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

U niektórych przyczyną strachu przed pracą może być niechęć do publicznych wystąpień czy też nieumiejętność zawierania nowych znajomości i podtrzymywania relacji międzyludzkich. W pierwszym przypadku dana osoba czuje się skrępowana, gdy musi zaprezentować np. swoje pomysły dotyczące konkretnego projektu. Jeśli zaś chodzi o nieradzenie sobie z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, dotyczy to głównie samotników, którzy przyzwyczaili się polegać tylko na sobie. Wówczas mają jednak alternatywę i mogą skorzystać z pracy zdalnej, gdzie kontakty interpersonalne są mocno ograniczone. Strach przed pracą może być też konsekwencją lęku przed zadawaniem kluczowych pytań. Nowi pracownicy nierzadko boją się odezwać do bardziej doświadczonych kolegów z prośbą o pomoc lub z pytaniem odnośnie wykonywanego zadania. Powodem jest tutaj obawa przed krytyką, jakiej spodziewają się ze strony współpracowników czy zwierzchników zdenerwowanych ich pytaniem.

Co zrobić, by pokonać strach przed pracą?

Przede wszystkim warto się zastanowić, czy strach przed pracą nie wynika z tego, że wybraliśmy złą profesję i nie spełniamy się na danym stanowisku. Należałoby pomyśleć, czy rzeczywiście robimy coś, na czym doskonale się znamy i co daje nam jakąkolwiek satysfakcję. Może zdecydowaliśmy się na daną posadę, bo akurat była wolna, ktoś nam ją polecił albo nie mieliśmy w danej chwili innych perspektyw? Nie zaszkodzi poszukać alternatywy, która mogłaby w szybki sposób pomóc nam odzyskać pewność siebie. Strach przed pracą może być też owocem konfliktu, jaki mamy ze współpracownikiem lub co gorsza zwierzchnikiem. Niezależnie od tego, jak poważna nie byłaby sytuacja, warto ją wyjaśnić i doprowadzić do pogodzenia obu stron. Tak długo, jak długo będziemy zamiatać sprawę pod dywan, problem będzie istniał, a obecny strach narastał. Jeśli przyczyną strachu przed pracą jest nasza nieśmiałość, powinniśmy małymi kroczkami dążyć do przełamania pierwszych lodów. W nowym miejscu nie trzeba przecież od razu rozmawiać ze wszystkimi i stać się duszą towarzystwa. Warto być miłym, uczynnym, dużo się uśmiechać, a zarazem pozostawać szczerym – w ten sposób osoby z otoczenia zobaczą, że można się z nami dogadać i w razie czego nie będziemy odbierani jako ci najbardziej odpychający. Jeśli chcemy uniknąć strachu przed nową pracą, nie oszukujmy przy uzupełnianiu swojego CV. Wielu ludzi aplikujących na upragnione stanowisko ma tendencję do koloryzowania i naciągania rzeczywistości. Tymczasem część nieścisłości może wyjść już podczas naszej rozmowy rekrutacyjnej. O ile stanie się to wtedy, najemy się co najwyżej trochę wstydu, ale gdy uda nam się prześlizgnąć przez rekrutację i dostać pracę, brak naszego doświadczenia czy umiejętności wykonywania powierzonych zadań bardzo szybko wyjdzie na jaw. Wtedy strach przed tym, że ktoś może nas zdemaskować, będzie nam towarzyszyć przez cały czas.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images

Pozostałe wiadomości