GIF wycofuje partię popularnego środka na przeziębienie. Sprawdź, czy masz go w swojej apteczce

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
Twitter/TVN24

Partia środka przeciw objawom przeziębienia i grypy "Febrisan" została wycofana z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Decyzja ma rygor natychmiastowego wykonania. GIF nie ma pewności, czy "części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych".

Partia Febrisanu wycofana z aptek

Febrisan to popularny środek rozpuszczalny w wodzie, leczący objawy przeziębienia i grypy. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek jednej partii produktu. Jej powodem była informacja wytwórcy leku Orifarm Manufacturing Poland Sp. z o.o o wyniku poza specyfikacją (OOS) w długoterminowych badaniach stabilności dla produktu leczniczego Febrisan (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum), (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący, seria 100401, termin ważności 04.2023

Przeziębienie

Postaw bańkę i odstaw przeziębienie
Postaw bańkę i odstaw przeziębienieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

GIF wycofuje partię Febrisanu

Producent zaobserwował przekroczenie ilości paracetamolu i kwasu askorbowego. Seria, o której mowa jest serią walidacyjną. Do badań przekazano końcówkę proszku, który okazał się wadliwy. GIF nie ma pewności, czy wcześniej wypuszczone na rynek produkty z tej partii są bezpieczne.

Skierowanie do badań stabilności 3,6 kilograma końcówki serii nie daje pewności, że pozostałe części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

Febrisan (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący

numer serii: 100401

termin ważności: 04.2023

podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Dania

Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: Twitter/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Alina Rosanova/Getty

Pozostałe wiadomości