Papież Franciszek przerwał homilię. "Trudności z oddychaniem"

papież Franciszek
Papież przerwał czytanie homilii
Źródło: Alessandra Benedetti - Corbis Contributor/Getty Images

Papież Franciszek podczas odprawiania nabożeństwa na placu Świętego Piotra w Watykanie niespodziewanie wyznał, że ma problemy z oddychaniem. Poprosił lektora, aby dokończył odczytywanie homilii.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Tomasz Terlikowski w studiu Dzień Dobry TVN

Tomasz Terlikowski w studiu Dzień Dobry TVN
Czy dojdzie do abdykacji papieża Franciszka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Papież Franciszek przerwał mszę

W niedzielę, 9 lutego, na Placu Świętego Piotra odprawiono mszę w intencji służb mundurowych. Uczestniczyły w niej delegacje z całego świata, również z Polski. Nasz kraj reprezentowali przedstawiciele policji, sił zbrojnych i Służby Więziennej.

Papież, który wraca do zdrowia po zapaleniu oskrzeli, przeczytał kilka początkowych zdań homilii, a następnie poprosił lektora, aby dokończył czytanie.

- A teraz przepraszam i proszę mistrza (ceremonii - red.) o kontynuowanie czytania ze względu na trudności z oddychaniem - powiedział Franciszek, po czym otrzymał brawa od zgromadzonych na placu Świętego Piotra mundurowych. Później odczytał jeszcze krótką modlitwę "Anioł Pański".

Papież Franciszek nie dokończył homilii

Podczas mszy na placu Świętego Piotra papież wspomniał między innymi o krajach i regionach objętych konfliktami zbrojnymi.

- Bracia i siostry, módlmy się o pokój na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie, w Mjanmie, w Kiwu, w Sudanie. Niech broń ucichnie wszędzie, a krzyk ludów, które proszą o pokój, zostanie usłyszany - mówił Franciszek.

Zwrócił się do przedstawicieli armii, policji i innych formacji służb mundurowych.

- Powierzono wam wielką misję, obejmującą wiele wymiarów życia społecznego i politycznego: obronę naszych krajów, zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa, strzeżenie praworządności i sprawiedliwości, obecność w zakładach karnych, walkę z przestępczością i różnymi formami przemocy, które zagrażają zakłóceniem pokoju społecznego - podkreślił.

- Pamiętam również o tych, którzy pełnią ważną służbę w czasie klęsk żywiołowych, w celu ochrony stworzenia, ratowania życia na morzu, na rzecz najsłabszych, na rzecz krzewienia pokoju. Proszę was, proszę, o czujność: bądźcie czujni wobec pokusy kultywowania ducha wojny; bądźcie czujni, abyście nie dali się zwieść mitowi siły i szczękowi broni; bądźcie czujni, aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić i nieprzyjaciół, których należy zwalczać - wezwał papież. Na zakończenie wystosował apel.

- Razem podążajmy, by budować nową erę pokoju, sprawiedliwości i braterstwa - powiedział.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości