Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Nowe oszustwo na przesyłkę pobraniową

Osoba otwierająca paczkę
Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Nowe oszustwo na przesyłkę pobraniową
Źródło: howtogoto/Getty Images
W związku z ciągłym rozwojem e-handlu, pojawił się kolejny sposób na oszukiwanie i wyłudzanie pieniędzy. Poczta Polska przestrzega klientów przed oszustwem "na paczkę pobraniową". Na czym polega ta metoda? Na co warto zwrócić uwagę?

Oszustwo na przesyłkę pobraniową

W związku z tym, że coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych i zamawia przesyłki za pobraniem, oszuści wpadli na nową metodę wyłudzania pieniędzy. Na czym ona polega? Wysyłane są przedmioty o znikomej wartości, jednak przesyłka za pobraniem jest już bardzo droga. W paczce mogą się znaleźć rzeczy typu plastikowy pierścionek, piłeczka czy pogniecione papiery. Osoby decydujące się na odbiór paczki mogą wydać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. 

Uwaga na oszustów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów

Poczta Polska ostrzega przed odbieraniem przesyłek pobraniowych, na które nie czekamy. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, kto jest adresatem przesyłki. Można o to zapytać kuriera podczas jej odbioru. Jak podaje Poczta Polska, jeżeli nie jesteśmy pewni paczki, to mamy prawo do odmowy jej przyjęcia. 

Oszustwa na kurierów

- Niespodziewana wizyta w drzwiach doręczyciela z przesyłką niewiadomego pochodzenia, na dodatek do opłacenia, powinna wzmóc naszą czujność. Jeżeli zdecydujemy się opłacić taką przesyłkę, możemy się srogo rozczarować jej zawartością, za którą przyszło nam zapłacić niemałe pieniądze - mówi rzecznik prasowy poczty Polskiej, Daniel Witowski.

Oszuści liczą na to, że nadawca pomyli przesyłkę z tą, na którą czeka i zapłaci za fałszywą paczkę. Coraz więcej z nich wykorzystuje fakt, że korzystamy z nowych technologii i zakupów przez Internet. Szerzą się oszustwa na kurierów oraz związane z bankowością elektroniczną, przez które można stracić swoje oszczędności.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: howtogoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości