Nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Kiedy i jakich kwot można się spodziewać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności
Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Sejm uchwalił rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Jakich kwot mogą się spodziewać? Od kiedy świadczenie będzie wypłacane? Sprawdź szczegóły.

Ustawa o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami

Dokument wszedł w życie w piątek (26 maja). Kwota świadczenia związana będzie z wysokością renty socjalnej. W zależności od potrzeb będzie stanowiła od 40 proc. do 220 jej procent. Obecnie, po rewaloryzacji, renta wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto. Nowe świadczenie wspierające przyznawane będzie osobom, które ukończyły 18. rok życia.

Przy ustalaniu kwoty wsparcia, pod uwagę będzie brany nie tylko wiek, ale również zdolność osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem. Świadczenia mają być wypłacane od stycznia 2024 r. przez ZUS. Konieczne będzie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna. 

Nowe świadczenie ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami

- To jest zasadnicza zmiana w polityce społecznej, w podejściu także do osób z niepełnosprawnością. Nasz rząd bardzo poważnie podjął wdrażanie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - podkreślił wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Dodał również, że dzięki tej ustawie rozwiązany zostanie problem związany z łączeniem pracy zarobkowej opiekunów ze świadczeniem pielęgnacyjnym. - Wprowadzamy zmianę polegającą na możliwości pracy bez ograniczeń dla opiekunów dzieci do 18 roku życia. Po 18 roku życia wprowadzamy świadczenie wspierające, które po raz pierwszy w Polsce oprze się na funkcjonalnej ocenie niepełnosprawności, czyli na tym, co człowiek może, a nie czego mu brakuje - powiedział Wdówik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: pulshr.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości