Obrączkowe zaćmienie Słońca. Co to takiego?
Obrączkowe zaćmienie Słońca należy to zjawisko, które rzadko widuje się na niebie. - Jak sama nazwa wskazuje, zamiast Słońca można ujrzeć wtedy świetlisty krąg, obrączkę, i nie robi się całkiem ciemno - powiedział astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
Specjalista dodał, że orbita, po której Księżyc krąży wokół Ziemi, jest lekko eliptyczna. Tym samym Księżyc czasem znajduje się bliżej naszej planety, a czasem dalej. - Jeżeli jest dalej od Ziemi i wtedy dojdzie do zaćmienia Słońca, to choć Księżyc przechodzi centralnie na tle tarczy Słońca, widzimy, jakby był nieco za mały, by zasłonić ją całą. Tak właśnie powstaje obrączkowe zaćmienie - tłumaczył.
Obrączkowe zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?
Niestety mieszkańcom Polski nie będzie dane zobaczyć tego niezwykłego zjawiska. Taka okazja nadarzy się dopiero w 2075 roku. Z będzie widoczne jedynie zaćmienie częściowe 29 marca 2025 r.
Obrączkowe zaćmienie Słońca będzie można obejrzeć w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Gwatemali, Belize, Hondurasie, Nikaragui i Panamie. Droga zaćmienia przez Amerykę Południową rozpocznie się w Kolumbii, przejdzie przez północną część Brazylii i zakończy się na Oceanie Atlantyckim.
- Pas zaćmienia, czyli miejsce, gdzie najlepiej będzie widać zaćmienie, będzie przechodziło przez półwysep Jukatan, a więc Meksyk. Tam na pewno wiele osób uda się na obserwacje pod piramidy Majów, którzy Słońcu poświęcali wiele uwagi. Może to być piękne miejsce do przeżycia tego zjawiska. Z kolei znając Amerykanów, mnóstwo osób pojedzie do Roswell, bo to również symboliczne miejsce, choć dla astronomów bez znaczenia - mówi Rafalski.
Warto przypomnieć, że patrzenie na Słońce bez żadnego zabezpieczenia może być niebezpieczne, dlatego do oglądania zaćmienia trzeba się odpowiednio przygotować. Potrzebne będą specjalne okulary z filtrem do obserwacji tego typu zjawisk, można też stosować filtry słoneczne z mylaru. Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą jest rzutowanie obrazu Słońca na ekran za pomocą np. lunety lub lornetki.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zbliża się piątek trzynastego. Oto przesądy, które są źródłem naszego stresu
- Przed nami pełnia Superksiężyca. Co to oznacza? Jeden znak odczuje ją szczególnie
- Jak żyć w zgodzie z fazami Księżyca? "Zrozumiemy nasze wewnętrzne rytmy i zgramy je z rytmami natury"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Matt Anderson Photography/Getty Images