Niesamowite zjawisko na niebie. Obrączkowe zaćmienie Słońca

Wpływ księżyca na nasz sen
Źródło: Dzień Dobry TVN
W sobotę 14 października dojdzie do niezwykłego wydarzenia. Zobaczymy na niebie tzw. obrączkowe zaćmienie Słońca. Mieszkańcy których regionów będą mogli je podziwiać?

Obrączkowe zaćmienie Słońca. Co to takiego?

Obrączkowe zaćmienie Słońca należy to zjawisko, które rzadko widuje się na niebie. - Jak sama nazwa wskazuje, zamiast Słońca można ujrzeć wtedy świetlisty krąg, obrączkę, i nie robi się całkiem ciemno - powiedział astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.

Specjalista dodał, że orbita, po której Księżyc krąży wokół Ziemi, jest lekko eliptyczna. Tym samym Księżyc czasem znajduje się bliżej naszej planety, a czasem dalej. - Jeżeli jest dalej od Ziemi i wtedy dojdzie do zaćmienia Słońca, to choć Księżyc przechodzi centralnie na tle tarczy Słońca, widzimy, jakby był nieco za mały, by zasłonić ją całą. Tak właśnie powstaje obrączkowe zaćmienie - tłumaczył.

Obrączkowe zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?

Niestety mieszkańcom Polski nie będzie dane zobaczyć tego niezwykłego zjawiska. Taka okazja nadarzy się dopiero w 2075 roku. Z będzie widoczne jedynie zaćmienie częściowe 29 marca 2025 r.

Obrączkowe zaćmienie Słońca będzie można obejrzeć w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Gwatemali, Belize, Hondurasie, Nikaragui i Panamie. Droga zaćmienia przez Amerykę Południową rozpocznie się w Kolumbii, przejdzie przez północną część Brazylii i zakończy się na Oceanie Atlantyckim.

- Pas zaćmienia, czyli miejsce, gdzie najlepiej będzie widać zaćmienie, będzie przechodziło przez półwysep Jukatan, a więc Meksyk. Tam na pewno wiele osób uda się na obserwacje pod piramidy Majów, którzy Słońcu poświęcali wiele uwagi. Może to być piękne miejsce do przeżycia tego zjawiska. Z kolei znając Amerykanów, mnóstwo osób pojedzie do Roswell, bo to również symboliczne miejsce, choć dla astronomów bez znaczenia - mówi Rafalski.

Warto przypomnieć, że patrzenie na Słońce bez żadnego zabezpieczenia może być niebezpieczne, dlatego do oglądania zaćmienia trzeba się odpowiednio przygotować. Potrzebne będą specjalne okulary z filtrem do obserwacji tego typu zjawisk, można też stosować filtry słoneczne z mylaru. Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą jest rzutowanie obrazu Słońca na ekran za pomocą np. lunety lub lornetki.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Matt Anderson Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana