Newsy

Instagram proponował diety cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Serwis przeprasza za błąd algorytmu

Newsy

Science Photo Library RFIAN HOOTON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Image

W wyniku błędu algorytmu serwisu i aplikacji Instagram osobom z anoreksją oraz innymi zaburzeniami odżywiania wyświetlały się treści związane z dietami i odchudzaniem. Platforma przeprosiła.

Na skutek błędu niektórym osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania wyszukiwarka Instagrama pokazywała hasła rodzaju "appetite suppressants" (środki tłumiące apetyt) oraz "fasting" (dosł. "poszczenie").

Instagram przeprasza za błąd algorytmu

Platforma wystosowała przeprosiny i zapewniła, że naprawiła już ten błąd oraz że niepożądane treści nie będą się już więcej wyświetlały. - Ostatnio wprowadziliśmy na Instagramie nową funkcję wyszukiwania, która obejmuje nie tylko hasztagi i nazwy użytkownika w celu odkrywania interesujących daną osobę treści - powiedział rzecznik Facebooka, do którego należy Instagram. - W jej ramach kiedy naciśnie się na pasek wyszukiwarki, będą sugerowane tematy. Te sugestie, tak samo jak i wyniki wyszukiwania, są jednak ograniczone do ogólnych zainteresowań a utrata wagi zdecydowanie do takich nie należy - zaznaczył.

Instagram proponował niebezpieczne treści

Influencerka Lauren Black leczy się z anoreksji i skomentowała, że takie treści mogłyby na nią szkodliwie podziałać i na powrót wpędzić w chorobę. - Kiedy używam aplikacji często wyświetlają mi się treści promujące diety oraz liczenie kalorii. Użytkownicy Instagrama poszukują w nim często wsparcia w swojej chorobie. Jednak jeśli poszukuje się rzeczy związanych z leczeniem zaburzeń odżywiania, aplikacja proponuje szkodliwą zawartość, która może mieć okropne efekty - powiedziała.

Jak podaje BBC - nie tylko Lauren Black skarżyła się na tego rodzaju treści. Wiele innych osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania również zgłosiło, że często wyskakują im posty na temat m.in. utraty wagi. Instagram odpowiedział, że proponuje w wyszukiwarce jedynie treści związane z fitnessem oraz zdrowym odżywianiem.

Dr Joshua Wolrich - lekarz w National Health Service w Wielkiej Brytanii oraz autor książki "Food isn't Medicine" stwierdził:

Zaburzenia odżywiania mają jeden z największych odsetków śmiertelności wśród zaburzeń i chorób psychicznych, dlatego jest ważne, by podchodzić do nich we właściwy sposób. Jeśli są użytkownicy, którzy obserwują strony mające im pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami, a znienacka wyświetla się komunikat zawierający przeciwstawne treści, skutek może być bardzo groźny

Dodał również, że na Facebooku i Instagramie powinna być wprowadzona funkcja umożliwiająca użytkownikom, którzy sobie tego nie życzą, wyłączenie treści związanych z utratą wagi.

Zobacz też:

Instagram kontra rzeczywistość – jaki wpływ na nas i na nasze dzieci ma kult idealnych zdjęć?

Potężny wyciek danych z Facebooka. "Udostępniono je na koncie hakerskim". Jak sprawdzić, czy dotyczy to także ciebie?

Skuteczne sposoby na ochronę danych osobowych

Zobacz video: Wzrost zaburzeń odżywiania wśród dzieci w czasie pandemii

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości