algorytm

  algorytm

  Czym są algorytmy, jak działają i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym życiu? Jak to się dzieje, że programy są w stanie przewidzieć nasze wybory lub zaproponować muzykę albo film, który nam się spodoba? O sztucznej inteligencji, z którą mamy do czynienia na co dzień, rozmawialiśmy z Aleksandrą Przegalińską - badaczką nowych technologii z MIT w Bostonie.

  Badacz ze Stanford University psycholog Michał Kosiński opracował algorytm, który na podstawie zdjęć danej osoby potrafi określić jej orientację seksualną. Wyniki tych badań mają być sygnałem alarmowym oraz zachętą do tworzenia prawa chroniącego przed prześladowaniami. Na jakie szczegóły algorytm zwraca uwagę? Co wiadomo o ludziach, dzięki śladom, które zostawiają w internecie? O swoich badaniach Michał Kosiński powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  Gościliśmy w Dzień Dobry TVN Monikę Matyję, Adriana Chudego i Pawła Dyrdę, którzy opracowali algorytm skracający czas potrzebny na wejście i wyjście pasażerów z samolotu z obecnych 23 do 15 minut. Na czym opiera się ich pomysł? Czy linie lotniczne interesują się pomysłem studentów? Czy algorytm jest sposobem na zaliczenie studiów?

  19-latni Marcin Zalewski to mistrz świata w układaniu kostki Rubika. W 23.68 sekundy, z zamkniętymi oczami, układa kostkę Rubika. Ile godzin dziennie trenuje? Czy każdy może się nauczyć układania kostki Rubika? Czy to prawda, że nową kostkę układa się trudniej? Czy na układaniu kostki Rubika można zarobić? Marcin Zalewski w Dzień Dobry TVN zaprezentował swoje umiejętności.

  Christopher MacKinlay jest matematykiem. Na podstawie stworzonego przez siebie algorytmu wybrał reprezentacyjną grupę potencjalnych partnerek, które do niego pasowały. Okazało się, że po zastosowaniu wzoru, jego skrzynka e-mailowa pękała w szwach. Jaki wzór matematyczny zastosował? O to zapytał go nasz reporter Ksawery Kalicki. Jak wyglądał jego system parowania? Na jakie typy i kategorie podzielił użytkowniczki serwisu randkowego? Czy w rezultacie znalazł tę jedyną?