Nie minął jeszcze pierwszy tydzień nauki, a część szkół już przechodzi na zdalne nauczanie. Co za tym stoi?

Autor:
Teofila
Siewko
Dziewczynka na zdalnym nauczaniu

Chociaż minister Czarnek zapowiadał, że powrotu na zdalne nauczanie nie będzie, to część szkół musiała już wrócić do tego rodzaju nauczania. Główną przyczyną są zakażenia koronawirusem wśród dzieci. Jedna osoba w klasie może wyłączyć całą grupę z nauczania stacjonarnego.

Sam minister Czarnek przyznaje, że pandemia zaskakuje. Jak twierdzi, póki co jest to tylko kilka szkół, które musiały wrócić do nauczania online, a także pojedyncze przypadki klas, które tymczasowo przeszły na taką formę zajęć.

Kiedy szkoła lub klasa może przejść na naukę zdalną?

Jeżeli w klasie pojawi się dziecko, u którego wykryto COVID-19, to cała klasa powinna przejść na zdalne nauczanie. Ma to być forma kwarantanny, zabezpieczająca pozostałych uczniów i nauczycieli przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Również nauczyciele, którzy mieli kontakt z zarażonymi uczniami wysyłani są na dziesięciodniową kwarantannę lub pozostają pod specjalnym nadzorem. Wszystko w celu ograniczenia nauki online do kilku dni.

Z kolei, jeśli to u nauczyciela zostanie wykryty wirus, wtedy klasy, z którymi miał kontakt również zostają odsyłane do domów, a nauczanie odbywa się w formie takiej, jak w roku szkolnym 2020/2021.

Odpowiedź ministra na temat powrotu do zdalnego nauczania

Jak zapowiada Minister Edukacji nie ma zagrożenia dla nauczania stacjonarnego, a przejście na formę nauczania online dotyczą jedynie wyjątkowych sytuacji. Zdecydowana większość szkół pracuje w normalnym trybie i mimo nadchodzącej czwartej fali minister nie przewiduje zmian.

Nie ma pewności jednak, czy i jak długo będzie można prowadzić edukację w szkołach. Jak twierdzi minister Czarnek pandemia nas zaskakuje, więc może zaskoczyć nas i tym razem. Mimo wszystko ma on nadzieję na pozytywny scenariusz na nadchodzące miesiące.

W celu ograniczania negatywnych skutków pandemii w szkołach zbierane są deklaracje od rodziców na temat szczepienia dzieci. Osoby, które wyrażą chęć, będą mogły zaszczepić swoje pociechy w specjalnych punktach na terenie szkół. Co więcej, nie tylko uczniowie będą mogli przyjąć swoją dawkę w takich punktach, to również nauczyciele, rodzice, a nawet członkowie rodzin uczniów. Jest to dobra okazja do przyjęcia szczepienia, zwłaszcza że coraz liczniejsze są głosy na temat zakończenia bezpłatnych szczepień.

Zobacz wideo: Trudny powrót do pracy po urlopie

Trudny powrót do pracy po urlopie Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości