Świat przyspiesza, a razem z nim moda. Ta już nie jest tylko szybka, ale wręcz ultra szybka i ma ogromny wpływ na środowisko. W Światowy Dzień Ziemi przybliżamy to zjawisko, które w istotny sposób wpływa nie tylko na Ziemię i otaczającą nas przyrodę, ale również na ludzi. Czym jest ultra fast fashion? Sprawdź w materiale TVN24.GO "Nic prostszego: ultra fast fashion".
W Polsce od 2000 roku sprzedaż ubrań i butów podwoiła się. Wszystko to jest efektem presji otoczenia, influenserów pokazujących coraz to nowe "haule" ubraniowe, ale nie tylko. Co jeszcze wpłynęło na rozwój takich zachowań?
"Nic prostszego: ultra fast fashion". Czym jest ultra szybka moda?
Fast fashion, czyli z angielskiego szybka moda, to odpowiedź branży odzieżowej na bardzo szybko zmieniające się trendy konsumenckie. W efekcie powstają kolekcje sprzedawane jedynie przez jeden sezon. To co było modne latem zeszłego roku będzie przestarzałe w tegoroczne wakacje. Co się jednak stanie, jeśli jeszcze bardziej przyspieszymy ten proces? Tym właśnie jest ultra fast fashion, czyli ultra szybka moda.
Trendy przestają już trwać jeden sezon, np. wiosnę, lato, jesień czy zimę, a zaczynają trwać jedynie przez kilka tygodni. W związku z tym odzież produkowana jest jeszcze szybciej, z dużo mniejszą starannością i większym wyzyskiem osób i planety. Kolekcje produkowane są już nie w trzy tygodnie, jak w przypadku szybkiej mody, a w trzy dni - dowiadujemy się z materiału "Nic prostszego: ultra fast fashion". To ekstremalnie szybko.
"Nic prostszego: ultra fast fashion". Co jest nie tak z ultra szybką modą?
Nowy trend jest problematyczny między innymi ze względu na ilość produkowanej odzieży, skrajnie niskie ceny czy niską jakość produktów końcowych. Te wręcz "rozpadają się w rękach". W efekcie łatwiej jest je wyrzucić niż zwrócić. W ten sposób produkujemy tony śmieci. A to nie są jedyne problemy. W materiale "Nic prostszego: ultra fast fashion" dostępnym na TVN24 GO, poruszona została również kwestia traktowania pracowników z tej branży - "można mówić o współczesnej formie niewolnictwa".
Ultra szybka moda niszczy naszą planetę
"Średnio co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka ubrań", a recyklingowi poddawanych jest mniej niż 1% odzieży. Ta, która trafiła na śmietnik jest zakopywana lub palona. W jaki sposób produkcja przy ultra fast fashion wpływa negatywnie na środowisko.
"Nic prostszego: ultra fast fashion" - gdzie obejrzeć materiał?
Więcej o tym, jak funkcjonuje rynek ultra fast fashion, jakie zagrożenia ze sobą niesie nie tylko dla środowiska, sposobie traktowania pracowników w fabrykach, a także o wiodącej marce na rynku ultra fast fashion dowiesz się z materiału Antoniny Długosińskiej "Nic prostszego: ultra fast fashion" na TVN GO.
Obejrzyj cały materiał "Nic prostszego: ultra fast fashion" na TVN GO
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest zrównoważona moda i dlaczego jest tak ważna dla współczesnego świata?
- #RethinkFashion, czyli jak dbać o ubrania, żeby służyły nam przez długie lata?
- Dlaczego ciągle kupujemy zbyt dużo ubrań? "Branża bazuje na przekonaniu, że jesteśmy niewystarczające"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Nic prostszego: ultra fast fashion/Antonina Długosińska
Źródło zdjęcia głównego: Materiały Prasowe