Moda i Uroda

Czym jest zrównoważona moda i dlaczego jest tak ważna dla współczesnego świata? 

Moda i Uroda

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
materiały prasoweZrównoważona moda w MODIVO

Powiedzieć, że moda się zmienia, to właściwie jak skazać się na stwierdzenie banału, prawda? Otóż nie, jeśli pod uwagę weźmiemy nie obowiązujące w kolejnych sezonach trendy, a podejście kreatorów i marek do otaczającego nas świata i rzeczywistości, w której żyjemy. Jednym z największych zagrożeń, z którymi mierzyć się musi nasze pokolenie są katastrofalne skutki działalności człowieka na środowisko. Co na to branża modowa?

Wiele marek, które swoją działalność skupiają wokół pojęcia „fashion” zauważa, że aby ochronić planetę konieczna jest zmiana podejścia do wielu aspektów, którymi dotąd niewielu zawracało sobie głowę. Zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne to jednak obecnie nie tylko trend – to misja, którą z ogromnymi sukcesami realizuje coraz więcej marek. Co więcej, w działania, których zadaniem jest ograniczenie zgubnego wpływu na planetę przemysłu tekstylnego włączają się nie tylko producenci, ale także sprzedawcy. I tak w ofercie polskiego multibrandu MODIVO pojawia się coraz więcej marek, które szczególną uwagę przywiązują do tworzenia przyjaznych środowisku ubrań, butów i dodatków.

Co to jest zrównoważona moda?

W największym skrócie można powiedzieć, że moda zrównoważona to inaczej moda ekologiczna. Założenie tego kierunku polega na położenie nacisku na działania zmierzające do ochrony środowiska. Ponieważ w procesie przygotowania i produkcji stawia się na świetnej jakości, przyjazne naturze materiały można powiedzieć, że jest to przeciwieństwo „fast fashion”, która oparta jest na jednosezonowych kolekcjach produkowanych na masową skalę. Zgodne z założeniami mody zrównoważonej ubrania to rzeczy, które będą cieszyły swoich właścicieli latami.

Multibrand MODIVO, mając na uwadze zmieniający się świat i konieczność zmiany podejścia do produkcji ubrań i dodatków wprowadza do swojego portfolio marki, którym idea sustainable fashion jest bliska, tym samym dołącza do globalnego projektu ekologicznej mody.

Buty z owoców? To możliwe

Buty Frootwear w MODIVO
materiały prasowe

Wśród marek dostępnych w multibrandzie MODIVO, którym bliska jest idea zrównoważonej mody na specjalne wyróżnienie zasługuje z pewnością polski brand Frootwear. Koncepcja jest o tyle zaskakująca, że twórcy marki zdecydowali się postawić na bardzo innowacyjną metodę pozyskiwania materiałów. Choć może wydawać się to szokujące – ich buty są produkowane z odpadów owocowych oraz innych recyklingowanych materiałów pochodzenia naturalnego. Buty z jabłek, winogron, czy grapefruitów są wykonywane ręcznie w Polsce, a twórcy marki ogromną uwagę przykładają zminimalizowania śladu węglowego.

Ubrania przyjazne środowisku

Oczywiście w ofercie multibrandu MODIVO znalazło się wiele marek, które tworzą swoje ubrania z myślą o zrównoważonej modzie. Można tam znaleźć ubrania hiszpańskiej marki MANGO, które w zeszłym roku podpisało Kartę Przemysłu Modowego na Rzecz Klimatu, który zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla, rezygnację z plastiku i futer w produkcji odzieży. Wśród propozycji są też ubrania amerykańskiego Levi’s z linii stworzonych w duchu zrównoważonej mody, czy włoskiej marki United Colors of Benetton, która od 10 lat stara się ograniczyć szkodliwy wpływ produkcji ubrań na środowisko. Znawcy docenią też z pewnością propozycje bardzo popularnej duńskiej marki Samsøe & Samsøe, która nie tylko zrezygnowała z wykorzystywania w produkcji futer, angory i egzotycznej skóry zwierzęcej, ale także stawia na ubrania produkowane z organicznej bawełny i materiałów pochodzących z recyclingu.

Zrównoważona moda w MODIVO

Klienci, którzy poszukują ubrań i dodatków produkowanych zgodnie z założeniami sustainable fashion w MODIVO mają bardzo ułatwione zadanie – twórcy multibrandu wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom przygotowali specjalną zakładkę eco-friendly, w której znalazły się wszystkie produkty, wyprodukowane w duchu zrównoważonej mody.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości