NFZ ostrzega przed kleszczami. "Nieprawidłowe usuwanie zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
NFZ/Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Uwaga na kleszcze!
Uwaga na kleszcze! Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Wzmaga się aktywność kleszczy - alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk radzi, jak unikać ukąszenia i jak postępować, gdy to się stanie. - Nieprawidłowe usuwanie zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi - informuje.

Kleszcze atakują

Wiosna to czas, gdy kleszcze ponownie zaczynają atakować. 

Jest cieplej, dlatego chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Uważaj! Teraz wzmaga się aktywność kleszczy

Jak podkreśla agencja rządowa, znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. Dlatego trzeba niezwłocznie działać. - Nie czekaj na pomoc lekarską, bo niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki - czytamy na stronie nfz.gov.pl.

Jak samodzielnie i bezpiecznie usunąć kleszcza?

  • W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego usuwania kleszczy.
  • "W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi".
  • Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne - umycie i zdezynfekowanie skóry (np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki).
  • Po usunięciu kleszcza trzeba obserwować miejsce po wkłuciu. Jeśli wystąpiło zaczerwienie i/lub obrzęk, niezwłocznie udać się do lekarza. Tak samo w przypadku nagłych objawów np. wysokiej gorączki, nudności, bólu głowy.

Jak zapobiegać zachorowaniu?

Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk radzi, aby wybierając się na spacer, stosować preparaty odstraszające kleszcze i właściwie się ubierać. Natomiast bezpośrednio po powrocie z łąki, lasu, spaceru z psem wytrzepać odzież oraz usunąć ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. - Szczególną uwagę zwróć na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna tj. okolice pach, pachwin, skóra okolic intymnych, fałdy skórne - podkreśla specjalistka medycyny rodzinnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: NFZ/Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Źródło zdjęcia głównego: Kerrick/Getty Images

Pozostałe wiadomości