Kiedy z różnych przyczyn pojawia się czkawka, mózg natychmiast wysyła do przepony sygnał, który powoduje nagłe odruchy mięśni. To z kolei dzieje się na skutek podrażnienia zakończeń nerwów kontrolujących pracę przepony. Odruch, na który nie mamy wpływu, zwykle pojawia się średnio dwa razy na minutę, towarzyszy mu charakterystyczny odgłos i uczucie dyskomfortu.
Jak pozbyć się czkawki? Naukowcy z Teksasu opracowali skuteczne narzędzie
Istnieją różne metody radzenia sobie z czkawką, ale bez gwarancji, że jakkolwiek pomogą. Nie ma też naukowych potwierdzeń skuteczności większości popularnych, domowych sposobów, np. wstrzymywania oddechu, picia ciepłej wody czy straszenie osoby czkającej w celu wywołania gwałtownej reakcji, mającej pokonać charakterystyczny odruch.
Naukowcom z Teksasu udało się stworzyć metodę zwalczania czkawki. Wyniki badań naukowych potwierdzających skuteczność ich wynalazku opublikowane zostało na łamach prestiżowego czasopisma "JAMA Network Open".
Profesor neurochirurgii z University of Texas Health Science Center w San Antonio, dr Ali Seifi wraz z grupą badawczą od lat szukał sposobu, by pomóc pacjentom po urazach mózgu, udarze lub przechodzącym chemioterapię, którym często dodatkowo towarzyszy niezwykle uciążliwa, długotrwała czkawka. Poza tym, przyznał, że sam również długo się z nią zmagał, m.in. po jednym ze swoich wystąpień publicznych przed studentami medycyny. Postanowił znaleźć wreszcie skuteczny sposób na szybkie pozbycie się nikomu niepotrzebnej czkawki.
Sposób na czkawkę opracowany przez naukowców
Naukowcy opracowali proste narzędzie - słomkę do picia, która zwalcza czkawkę. "Antyczkawkowe" narzędzie z jednej strony ma ustnik, a z drugiej regulowaną nasadkę z zaworem ciśnieniowym. Po zanurzeniu słomki w szklance wody wystarczy wziąć łyk, by jednocześnie pobudzić dwa nerwy, które odpowiadają za pojawienie się czkawki.
Aktualne, wstępne wyniki badań wskazują, że gadżet ma aż 92 proc. skuteczności! Będzie można go kupić za około 14 dolarów. Celem badaczy było opracowanie prostej, skutecznej i łatwo dostępnej metody na pozbycie się czkawki.
Zobacz nagranie z użycia tego narzędzia:
Zobacz też:
- Czkawka u niemowląt - wszystko, co musisz wiedzieć
- Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?
- Jak pozbyć się czkawki? Sprawdzone sposoby
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: jamanetwork.com
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images