Nagrody Grand Press 2020. Wśród laureatów dziennikarze TVN-u

Nagrody Grand Press dla najlepszych dziennikarzy
We wtorek, 8 grudnia poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu Grand Press. Tytuł najlepszego dziennikarza trafił do Dariusza Rosiaka. Wśród zwycięzców znaleźli się także Wojciech Bojanowski, Marcin Gutowski czy Janusz Schwertner.

Nagrody Grand Press 2020

Nagroda Grand Press przyznawana jest od 1997 roku i jest jedną z najważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce. W tym roku w jury zasiedli: Andrzej Andrysiak ("Gazeta Radomszczańska"), Mariusz Janicki ("Polityka"), Marcin Kowalczyk ("Dziennik Łódzki"), Dominika Kozłowska ("Znak"), Paweł Ławiński (Onet), Bianka Mikołajewska (OKO.press), Edward Miszczak (TVN), Andrzej Skworz ("Press"), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak ("Gazeta Wyborcza"), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg ("Dziennik Zachodni") oraz Agnieszka Wiśniewska (Krytykapolityczna.pl).

Spośród 942 zgłoszeń komisja wybrała i nagrodziła najlepsze prace polskich dziennikarzy. Tytuł Dziennikarza Roku trafił w ręce Dariusza Rosiaka.

Jest to przede wszystkim wyraz uznania dla tego, co udało się zrobić z "Raportem o stanie Świata". Na początku roku ta audycja została skazana na nieistnienie, nie nadawała się do mediów publicznych. Okazuje się, że jest życie poza pewnym systemem medialnym. Jestem w stanie dążyć do prawdy, opowiedzieć o świecie w sposób rzetelny, uczciwy, taki który nie obraża ani inteligencji, ani uczuć innych ludzi

- powiedział Dariusz Rosiak, Dziennikarz Roku, autor audycji "Raport o stanie Świata".

Warto dodać, audycja "Raport o stanie Świata" początkowo była emitowana na antenie Trójki. W styczniu 2020 dziennikarz rozstał się ze stacją, a "Raport" zaczął realizować jako podcast.

Dziennikarstwo – zawód z misją

Laureatem nagrody za reportaż prasowy i internetowy został Janusz Schwertner za "Miłość w czasach zarazy" i "Krwawy biznes futerkowy". Dziennikarz Onetu przyznał, że chciałby wykorzystać moment, w którym go doceniono i kolejny raz zaapelować do rządzących, by zajęli się sprawą dziecięcych szpitali psychiatrycznych.

- To był rok wołania o to, żeby coś się zmieniło w polskiej psychiatrii dziecięcej. Myślę, że też za to zostałem w jakiś sposób doceniony. Chciałbym wykorzystać ten moment, żeby zapytać polityków: Dlaczego milczycie? Jest źle, 2 tysiące polskich dzieci w ciągu dwóch lat próbowało się zabić w Polsce – powiedział.

Marcin Gutowski został laureatem V miejsca w kategorii Dziennikarz Roku za reportaż "Don Stanislao" o kardynale Stanisławie Dziwiszu i jego roli w tuszowaniu pedofilii księży przez Jana Pawła II. Dziennikarz TVN24 przyznał, że dziennikarstwo bez misji nie ma sensu. Tworzone materiały są pewnego rodzaju służbą. Za swoje dokonania nagrodzony został również dziennikarz Superwizjera – Wojciech Bojanowski, autor reportażu "Niech toną".

Grand Press 2020 - laureaci

Wśród laureatów znaleźli się także Andrzej Stankiewicz, tekst "Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało", Ściapan Puciła dokumentujący na platformie Telegram relacje live z masowych protestów na Białorusi, Justyna Suchecka za cykl: "Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać", Szymon Jadczak za materiał "Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty". W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodzeni zostali dziennikarze "Gazety Wyborczej": Wojciech Czuchnowski, Judyta Watoła i Jacek Brzuszkiewicz – za cykl "Zdemaskowani", "Respiratory od handlarza bronią", "Lewe respiratory pod osłoną służb". Agnieszka Sowa otrzymała nagrodzę za tekst "Zwierzę przemysłowe", Barbara Sowa za cykl "Śledztwo Pisma, sezon 2. Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego trafiła w ręce Macieja Petruczenko. Grand Press Economy – Grzegorz Siemionczyk, Grand Press Digital – internetowa stacja radiowa Newonce, natomiast w kategorii Książka Reporterska Roku nagrodę odebrała Olga Gitkiewicz za "Nie zdążę".

Potrójny sukces w tym roku, ale to nie chodzi o ilość, chodzi o jakość. To fajnie, że jak patrzyłem dzisiaj na te twarze tak daleko oddalone na zoomie, że ta nagroda ciągle jest dobrze przyjmowana, te wyścigi cieszą naszych kolegów, a praca ma ciągle dla nich sens

- powiedział Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN Discovery Polska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Lech Wałęsa szczerze o sobie: "Tęsknię już do tego przyszłego życia. Tam jest lepiej"

Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin? Lekarz: "Najważniejsza jest dieta"

Kayah o miłości, synu i pomaganiu innym. "Stać nas na rozmowę i poświęcenie uwagi"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Mateusz Jarosławski

podziel się:

Pozostałe wiadomości