Dziś całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie będzie można je obejrzeć?

zaćmienie Słońca
Całkowite zaćmienie Słońca - kiedy i gdzie można obejrzeć?
Źródło: Matt Anderson Photography/Getty Images

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca, które można było zaobserwować z terytorium naszego kraju, odnotowano w 1954 roku. Czy dzisiejsze zjawisko, które polega na tym, że Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przysłoni tarczę dziennej gwiazdy, będzie widoczne nad polskim niebem? Naukowcy wskazali dokładny plan zaćmienia. Sprawdź, jak będzie wyglądało i czy Polacy będą mogli je podziwiać na stronie Dzień Dobry TVN.

Całkowite zaćmienie Słońca - gdzie i kiedy pojawi się zjawisko?

Już w poniedziałek, 8 kwietnia Księżyc przysłoni tarczę Słońca i doprowadzi do zjawiska nazywanego całkowitym zaćmieniem, które będzie można zaobserwować w Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Miastami, które zostały wskazane przez magazyn "National Geographic" jako najlepsze lokalizacje do oglądania zaćmienia, są kanadyjskie Niagara Falls i Montreal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Astronomia i kosmos

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Ten niezwykły spektakl na niebie rozpocznie się w okolicach wysp Kiribati na Oceanie Spokojnym, następnie przejdzie nad terytorium Meksyku, a po godz. 13:30 czasu lokalnego będzie cieszyć oko mieszkańców amerykańskich stanów, m.in.: Teksasu, Oklahomy, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indiany, Ohio, Pensylwanii, Nowego Jorku, Vermont i Maine. Później zaćmienie będzie widoczne w 200-kilometrowym pasie na terenie Kanady (w Ontario, Quebec, Nowym Brunszwiku, Nowej Szkocji, Nowej Fundlandii i na Wyspie Księcia Edwarda).

Jak długo potrwa całkowite zaćmienie Słońca?

Wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka w rozmowie z portalem naukawpolsce.pl zaznaczył, że przewidywana długość widocznego na niebie zaćmienia Słońca może satysfakcjonować miłośników takich zjawisk. - Faza całkowitego zaćmienia potrwa ok. 4,5 minuty w Meksyku, w USA nieco krócej i będzie się skracała w drodze do Kanady, gdzie wyniesie 3,5 minuty - wyliczył astronom.

Kanada. Przygotowania administracyjne do oglądania zaćmienia Słońca

Władze kanadyjskiego Niagara Falls już jakiś czas temu przewidywały, że 8 kwietnia miasto będzie musiało ugościć milion przybyłych na oglądanie zaćmienia Słońca turystów. Lokalni urzędnicy w związku z tym ogłosili stan wyjątkowy, zwiększający możliwość sprawnego koordynowania ruchem drogowym i telekomunikacją, a koleje GO Transit zwiększyły liczbę planowanych pociągów.

Do obserwowania nadzwyczajnego zjawiska przygotował się również Montreal. Położony tam Uniwersytet McGill zaplanował tego dnia na kampusie wyjątkowe spotkanie, podczas którego zebrani miłośnicy astronomii otrzymają przydatne podczas spektaklu specjalne ochronne okulary. Zmiany wprowadzają również szkoły na terenie prowincji Ontario. 8 kwietnia niektóre placówki edukacyjne będą zamknięte, a w tych, w których lekcje nie zostały całkowicie odwołane, przewidywane jest czasowe skrócenie zajęć.

O astrologicznym wymiarze dzisiejszego zaćmienia przeczytasz tutaj.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości