Z polskiej aplikacji mObywatel korzysta obecnie już 9,5 mln użytkowników i nie stanowi już tylko elektronicznego dowodu osobistego. Rząd co jakiś czas informuje o nowych usługach i funkcjach, które pojawią się w tym narzędziu. Co jeszcze będzie można załatwić bez konieczności posiadania tradycyjnych dokumentów?
Aplikacja mObywatel pojawiła się w Polsce pod koniec 2017 roku. Nie od razu zyskała popularność. Na początku 2020 roku korzystało z niej około 770 tys. użytkowników. Z czasem jednak coraz więcej osób pobrało ją na swoje smartfony. Obecnie korzysta z niej już blisko 10 mln Polaków.
Internet i technologia
Dzięki aplikacji mObywatel obywatele Polski nie muszą nosić przy sobie dowodu osobistego, prawa jazdy czy certyfikatu COVID-19. Zawiera już kilkanaście usług, w tym m.in. mPrawo Jazdy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna czy Bilkom. Pojawiają się w niej również recepty i inne ważne dokumenty, w tym lokalne czy członkowskie. Dzięki apce można potwierdzić swoją tożsamość w wielu sytuacjach i często wystarczy mieć przy sobie smartfon. Cyfryzacja KPRM zapowiedziała kolejne wdrożenia, które poszerzą zakres możliwości mObywatela. Trwają również prace, które mają zamienić obecną wersję apki w lepszą wersję, mObywatel 2.0.
Co można załatwić za pośrednictwem aplikacji mObywatel?
Poniższe funkcjonalności wypunktowane zostały na stronie rządowej gov.pl:
- bezpiecznie pobierać i okazać swoje dane,
- szybko i skutecznie logować się do e-Urzędu Skarbowego (a tam m.in. rozliczyć PIT),
- realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- realizować zniżki, korzystać z przywilejów dla dużych rodzin (3+),
- potwierdzać szczepienie przeciwko COVID-19,
- potwierdzać uprawnienia kierowcy,
- sprawdzać swoje punkty karne,
- okazywać i sprawdzać dane samochodu,
- korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
- podróżować po Europie z dokumentem pobytowym Diia.pl (dla Ukraińców),
- potwierdzać zniżkę na przejazdy koleją,
- potwierdzać uprawnienia emeryta-rencisty,
- potwierdzać swoje uprawnienia adwokackie,
- informować o zdarzeniach, które mogą źle wpływać na środowisko.
Autoryzacja profilu zaufanego z mObywatelem
Do niedawna potwierdzenie logowania do profilu zaufanego możliwe było tylko z użyciem kodów przesyłanych w wiadomościach SMS lub za pomocą e-bankowości. Obecnie logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym można potwierdzać już aplikacją mObywatel.
Powiadomienia od aplikacji
W mObywatelu możemy również otrzymywać powiadomienia i komunikaty wysyłane przez profil zaufany, które wcześniej trafiały do skrzynki poczty elektronicznej. W ustawieniach profilu wystarczy zaznaczyć, o jakiego rodzaju informacjach chcemy być powiadamiani. Mogą to być powiadomienia dotyczące m.in.:
- bezpieczeństwa profilu zaufanego,
- podpisania dokumentu,
- terminu ważności profilu zaufanego,
- utraty ważności profilu zaufanego,
- innych operacji.
Paszport w aplikacji mObywatel
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu d.s. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że paszport również trafi w przyszłości do aplikacji mObywatel - terminu jeszcze nie podano.
Na terenie Polski elektroniczna wersja tego dokumentu będzie traktowana na równi z dotychczasową, papierową. Paszport potrzebny jest jednak głównie podczas podróży zagranicznych. Użyteczność jego elektronicznej wersji na terenie innych krajów będzie zależała od porozumień z każdym z nich. Inne państwa również są zainteresowane cyfryzacją i ułatwieniami w tym zakresie.
mObywatel - uchwała ustawa
W pierwszej połowie marca 2023 roku Sejm uchwalił bardzo ważną ustawę dla wszystkich korzystających z aplikacji mObywatel i smartfonów w ogóle. W efekcie na terenie całego kraju będzie możliwości posługiwania się dokumentami zawartymi w aplikacji, w tym dowodem osobistym, już na równi z dokumentami tradycyjnymi.
mObywatel - pomoc dla Ukrainy
Aplikacja staje się również pomocna dla obywateli Ukrainy. Z mObywatel oraz dokumentu Diia.pl korzysta już kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców przebywających w Polsce. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników Diia.pl, m.in: dostęp do e-recept i Unijnego Certyfikatu COVID.
Obecnie użytkownicy dokumentu używając aplikacji mObywatel mogą zrealizować wystawione recepty. W tym celu należy w trakcie wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie smartfona. Nie ma konieczności podawania numeru PESEL i kodu dostępu.
Utworzony w marcu 2022 r. cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл) umożliwia potwierdzenie tożsamości tak samo, jak tradycyjny dowód osobisty lub paszport. Przydaje się m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.
mObywatel dla Ukraińców - zasady
Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl może korzystać każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i aktywny Profil Zaufany.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Źródło: gov.pl/rp.pl/telepolis.pl/businessinsider.com/dobreprogramy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marko Geber/Getty Images