mObywatel – nowe funkcje w rządowej aplikacji. Jakie dokumenty zastąpi?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
gov.pl/rp.pl/telepolis.pl/businessinsider.com/dobreprogramy.pl
Utrata dokumentów - co robić?
Utrata dokumentów - co robić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z polskiej aplikacji mObywatel korzysta obecnie już 9,5 mln użytkowników i nie stanowi już tylko elektronicznego dowodu osobistego. Rząd co jakiś czas informuje o nowych usługach i funkcjach, które pojawią się w tym narzędziu. Co jeszcze będzie można załatwić bez konieczności posiadania tradycyjnych dokumentów?

Aplikacja mObywatel pojawiła się w Polsce pod koniec 2017 roku. Nie od razu zyskała popularność. Na początku 2020 roku korzystało z niej około 770 tys. użytkowników. Z czasem jednak coraz więcej osób pobrało ją na swoje smartfony. Obecnie korzysta z niej już blisko 10 mln Polaków.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Dzięki aplikacji mObywatel obywatele Polski nie muszą nosić przy sobie dowodu osobistego, prawa jazdy czy certyfikatu COVID-19. Zawiera już kilkanaście usług, w tym m.in. mPrawo Jazdy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna czy Bilkom. Pojawiają się w niej również recepty i inne ważne dokumenty, w tym lokalne czy członkowskie. Dzięki apce można potwierdzić swoją tożsamość w wielu sytuacjach i często wystarczy mieć przy sobie smartfon. Cyfryzacja KPRM zapowiedziała kolejne wdrożenia, które poszerzą zakres możliwości mObywatela. Trwają również prace, które mają zamienić obecną wersję apki w lepszą wersję, mObywatel 2.0.

Co można załatwić za pośrednictwem aplikacji mObywatel?

Poniższe funkcjonalności wypunktowane zostały na stronie rządowej gov.pl:

 • bezpiecznie pobierać i okazać swoje dane,
 • szybko i skutecznie logować się do e-Urzędu Skarbowego (a tam m.in. rozliczyć PIT),
 • realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
 • realizować zniżki, korzystać z przywilejów dla dużych rodzin (3+),
 • potwierdzać szczepienie przeciwko COVID-19,
 • potwierdzać uprawnienia kierowcy,
 • sprawdzać swoje punkty karne,
 • okazywać i sprawdzać dane samochodu,
 • korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
 • podróżować po Europie z dokumentem pobytowym Diia.pl (dla Ukraińców),
 • potwierdzać zniżkę na przejazdy koleją,
 • potwierdzać uprawnienia emeryta-rencisty,
 • potwierdzać swoje uprawnienia adwokackie,
 • informować o zdarzeniach, które mogą źle wpływać na środowisko.

Autoryzacja profilu zaufanego z mObywatelem

Do niedawna potwierdzenie logowania do profilu zaufanego możliwe było tylko z użyciem kodów przesyłanych w wiadomościach SMS lub za pomocą e-bankowości. Obecnie logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym można potwierdzać już aplikacją mObywatel.

Powiadomienia od aplikacji

W mObywatelu możemy również otrzymywać powiadomienia i komunikaty wysyłane przez profil zaufany, które wcześniej trafiały do skrzynki poczty elektronicznej. W ustawieniach profilu wystarczy zaznaczyć, o jakiego rodzaju informacjach chcemy być powiadamiani. Mogą to być powiadomienia dotyczące m.in.:

 • bezpieczeństwa profilu zaufanego,
 • podpisania dokumentu,
 • terminu ważności profilu zaufanego,
 • utraty ważności profilu zaufanego,
 • innych operacji.

Paszport w aplikacji mObywatel

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu d.s. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że paszport również trafi w przyszłości do aplikacji mObywatel - terminu jeszcze nie podano.

Na terenie Polski elektroniczna wersja tego dokumentu będzie traktowana na równi z dotychczasową, papierową. Paszport potrzebny jest jednak głównie podczas podróży zagranicznych. Użyteczność jego elektronicznej wersji na terenie innych krajów będzie zależała od porozumień z każdym z nich. Inne państwa również są zainteresowane cyfryzacją i ułatwieniami w tym zakresie.

mObywatel - uchwała ustawa

W pierwszej połowie marca 2023 roku Sejm uchwalił bardzo ważną ustawę dla wszystkich korzystających z aplikacji mObywatel i smartfonów w ogóle. W efekcie na terenie całego kraju będzie możliwości posługiwania się dokumentami zawartymi w aplikacji, w tym dowodem osobistym, już na równi z dokumentami tradycyjnymi.

mObywatel - pomoc dla Ukrainy

Aplikacja staje się również pomocna dla obywateli Ukrainy. Z mObywatel oraz dokumentu Diia.pl korzysta już kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców przebywających w Polsce. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników Diia.pl, m.in: dostęp do e-recept i Unijnego Certyfikatu COVID.

Obecnie użytkownicy dokumentu używając aplikacji mObywatel mogą zrealizować wystawione recepty. W tym celu należy w trakcie wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie smartfona. Nie ma konieczności podawania numeru PESEL i kodu dostępu.

Utworzony w marcu 2022 r. cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл) umożliwia potwierdzenie tożsamości tak samo, jak tradycyjny dowód osobisty lub paszport. Przydaje się m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

mObywatel dla Ukraińców - zasady

Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl może korzystać każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i aktywny Profil Zaufany.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl/rp.pl/telepolis.pl/businessinsider.com/dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marko Geber/Getty Images

Pozostałe wiadomości