Newsy

Mleko coraz droższe. "Nowym synonimem luksusu?" Przebija ceny soku pomarańczowego

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Twitter/interia.pl
kobieta w markecie na zakupach

Trwająca i rosnąca od wielu miesięcy inflacja znacznie wpływa na ceny wszystkiego, również podstawowych produktów spożywczych na półkach polskich sklepów. Dotyczy to m.in. mleka. Staje się już ono droższe od stuprocentowych soków owocowych. Co się z tym wiąże?

Mleko coraz droższe

Temat drożejącego mleka poruszył na Twitterze ekspert zajmujący się ekonomią i polityką gospodarczą – Rafał Mundry. Był zaskoczony obecną jego ceną w jednym ze sklepów popularnej sieci dyskontów. Gdy się jej przyjrzał i porównał z cenami innych produktów, okazało się, że nabiał w tym przypadku jest już droższy od stuprocentowego soku pomarańczowego. Cena mleka UHT 3,2 proc wyniosła 3,49 zł, z kolei soku 3,32 zł.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Ekonomista zwrócił uwagę, że jeśli drożeje mleko, to w niedługim czasie - za kilkanaście dni lub kilka tygodni (w zależności od czasu cyklu produkcyjnego) - wzrosną również ceny wyrobów z mleka, czyli serów, jogurtów, twarogów, masła itd. Post na Twitterze skomentowało wiele osób, które podały przykłady jeszcze wyższych cen i różnic między nimi w innych sklepach.

O ile zdrożało mleko? - dane GUS

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, mleko w skupie zdrożało w rok o 59 proc., a jego ceny w sklepach w rok podniesiono o 28 proc. Z kolei ceny soków wzrosły o 4,9 proc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Twitter/interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: dowell/Getty Images

Pozostałe wiadomości