Newsy

mLegitymacja emeryta-rencisty wkrótce wchodzi w życie. Jakie nowe możliwości da seniorom?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
MRiPS, interia
Para seniorów ze smartfonem

Rencistów i emerytów czekają istotne zmiany. Coraz więcej Polskich seniorów korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Kolejnym będzie mLegitymacja dla osób pobierających świadczenia ZUS. Co ułatwi i od kiedy będzie można z niej korzystać?

mLegitymacja emeryta-rencisty

W sprawie mLegitymacji emeryta-rencisty opublikowane zostało 9 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 r. W uzasadnieniu wyjaśniono:

"Ze względu na wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa i użytkowników usług cyfrowych, zasadnym jest rozszerzenie zakresu stosowania publicznej aplikacji mobilnej przez wprowadzenie usługi mLegitymacja emeryta-rencisty".

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
wideo 2/2

Emeryci i renciści korzystali dotychczas z klasycznych legitymacji - w formie plastikowych plakietek. Nowe przepisy umożliwią osobom pobierającym świadczenia ZUS korzystanie z cyfrowej mLegitymacji emeryta-rencisty. Będzie to dokument elektroniczny, który można okazywać przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które chętnie sięgają po nowoczesne, technologiczne rozwiązania.

mLegitymacja - co ułatwi seniorom?

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej poinformowało, że dzięki elektronicznym dokumentom łatwo i szybko można: "okazać swoją tożsamość, przekazać w bezpieczny sposób swoje dane zweryfikowanym podmiotom publicznym lub prywatnym w celu skorzystania z oferowanych przez nie usług, potwierdzić status ucznia lub studenta, skorzystać z ulg i zwolnień bądź okazać uprawnienia do prowadzenia pojazdu"

Aby móc skorzystać z mLegitymacji, seniorzy będą musieli udać się do ZUS-u i złożyć wniosek o wydanie tradycyjnego dokumentu. W imieniu osoby zainteresowanej wniosek będzie mógł złożyć również jej przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. Elektroniczny dokument przyznawany będzie bezpłatnie, mLegitymacja będzie wydawana poprzez udostępnienie danych, które umożliwiają pobranie ich w ramach aplikacji mobilnej.

mLegitymacja będzie upoważniać do tych samych zniżek, co jej fizyczna wersja, tj.:

  • zniżki na leki,
  • zniżki w komunikacji miejskiej,
  • zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,
  • zwolenienia z części opłat podczas rehabiltacji,
  • odliczenia kosztów zakupu przepisanych leków od podatku (powyżej 100 zł).

Kiedy będzie można założyć mLegitymacje

Emeryci i renciści muszą jeszcze poczekać na nowy e-dokument. Zgodnie z rozporządzeniem mLegitymacje będą wydawane od 1 stycznia 2023 roku. Aby ją założyć, posiadacz będzie musiał ją tylko dodać wcześniej wystawiony przez ZUS dokument do wirtualnego portfela w aplikacji mObywatel.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: MRiPS, interia

Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

Pozostałe wiadomości