mLegitymacja emeryta-rencisty weszła w życie. Jakie nowe możliwości da seniorom? Jak ją pobrać na telefon?

Para seniorów ze smartfonem
mLegitymacja emeryta-rencisty - co ułatwi?
Źródło: Klaus Vedfelt/Getty Images
Rencistów i emerytów czekają istotne zmiany. Coraz więcej Polskich seniorów korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Kolejnym jest mLegitymacja dla osób pobierających świadczenia ZUS. Co ułatwi i od kiedy będzie można z niej korzystać?

mLegitymacja emeryta-rencisty

W sprawie mLegitymacji emeryta-rencisty opublikowane zostało 9 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 r. W uzasadnieniu wyjaśniono:

"Ze względu na wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa i użytkowników usług cyfrowych, zasadnym jest rozszerzenie zakresu stosowania publicznej aplikacji mobilnej przez wprowadzenie usługi mLegitymacja emeryta-rencisty".

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ZALEWSKA_ALERTY_RCB
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Emeryci i renciści korzystali dotychczas z klasycznych legitymacji - w formie plastikowych plakietek. Nowe przepisy umożliwią osobom pobierającym świadczenia ZUS korzystanie z cyfrowej mLegitymacji emeryta-rencisty. Będzie to dokument elektroniczny, który można okazywać przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które chętnie sięgają po nowoczesne, technologiczne rozwiązania.

mLegitymacja - co ułatwi seniorom?

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej poinformowało, że dzięki elektronicznym dokumentom łatwo i szybko można: "okazać swoją tożsamość, przekazać w bezpieczny sposób swoje dane zweryfikowanym podmiotom publicznym lub prywatnym w celu skorzystania z oferowanych przez nie usług, potwierdzić status ucznia lub studenta, skorzystać z ulg i zwolnień bądź okazać uprawnienia do prowadzenia pojazdu"

Aby móc skorzystać z mLegitymacji, seniorzy będą musieli udać się do ZUS-u i złożyć wniosek o wydanie tradycyjnego dokumentu. W imieniu osoby zainteresowanej wniosek będzie mógł złożyć również jej przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. Elektroniczny dokument przyznawany będzie bezpłatnie, mLegitymacja będzie wydawana poprzez udostępnienie danych, które umożliwiają pobranie ich w ramach aplikacji mobilnej.

mLegitymacja będzie upoważniać do tych samych zniżek, co jej fizyczna wersja, tj.:

  • zniżki na leki,
  • zniżki w komunikacji miejskiej,
  • zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,
  • zwolenienia z części opłat podczas rehabiltacji,
  • odliczenia kosztów zakupu przepisanych leków od podatku (powyżej 100 zł).

Jak założyć mLegitymacje

mLegitymacje wydawane są od 1 stycznia 2023 roku. Aby ją założyć, posiadacz musi tylko dodać wcześniej wystawiony przez ZUS dokument do wirtualnego portfela w aplikacji mObywatel. Co więcej osoby, które uzyskają dokument po 1 stycznia 2023 roku otrzymają jedynie elektroniczną wersję dokumentu.

- Osoby, które uzyskają uprawnienia do świadczeń w 2023 roku otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Będzie można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję 'Dodaj dokument' i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać 'Legitymacja emeryta-rencisty - podał ZUS w komunikacie.

Osoby, które nabywają w tym roku praw do świadczeń, a chciałyby dostać fizyczną kartę, mogą się o nią ubiegać. "Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, mogą złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (formularz ERL)" - wyjaśnił w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz w serwisie TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości