W Polsce wychodzimy po angielsku. A w Anglii? Uczestnik "Milionerów" potrzebował pomocy publiczności

Angielskie wyjście - skąd wzięło się to powiedzenie?
Milionerzy - program od kulis
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
W 644. odcinku "Milionerów" o tytułową sumę walczył lekarz w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychiatrii, który na co dzień pracuje w szpitalu. Problem pojawił się przy pytaniu o powiedzenie dotyczące angielskiego wyjścia. Jak brzmiało?

"Milionerzy". Pytanie o angielskie wyjście

Hubert Urbański z uznaniem przedstawił widzom uczestnika, który zasiadł naprzeciwko niego. - Zamierzam odpowiedzieć na 12 pytań, może uda się bez kół - odpowiedział Tomasz Przerwa na pytanie prowadzącego o to, jak zamierza zdobyć główną nagrodę. Sam Hubert Urbański przyznał, że ciągle czeka na kogoś, kto przebrnie przez wszystkie pytania, nie wykorzystując żadnego z kół.

Uczestnik w trakcie swojej gry wykazał się nie tylko wiedzą, ale i intuicją. Czas na chwilę się zatrzymał, gdy przyszła kolej na pytanie, przy którym jednak musiał skorzystać z pomocy.

"Milionerzy" odc. 644. Jak wychodzą Anglicy?

Angielskie wyjście oznacza opuszczenie spotkania bez pożegnania. Zwyczaj narodził się w XVIII wieku i od tamtej pory w rytm tej myśli wychodzono z przyjęć, bez zwracania na siebie uwagi. Podchwytliwe pytanie w "Milionerach" wymagało pomocy publiczności. A brzmi następująco:

W Polsce wychodzimy po angielsku. Po jakiemu wychodzą Anglicy?

  • A. po grecku;
  • B. po francusku;
  • C. po rosyjsku;
  • D. po włosku.

Angielskie wyjście - skąd się wzięło?

Tomasz poprosił o pomoc osoby zebrane w studio. Najczęściej zaznaczano odpowiedź B. - Przychylę się głosom publiczności - powiedział uczestnik, definitywnie zaznaczając tę właśnie odpowiedź

Po chwili usłyszał, że jest ona jak najbardziej prawidłowa. Jaka jest geneza tego powiedzenia? Francuzi w XVIII wieku wychodzili niezauważeni z przyjęć, aby nie odrywać innych od zabawy i obowiązków. Francja była wówczas wzorem dla całej Europy i szybko zaczęto praktykować ten zwyczaj także w innych krajach. Konwenans w dużej mierze przejęli Anglicy i tak, w XIX w., wyjście po francusku stało się wyjściem po angielsku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!