Newsy

Kiedy pożegnamy się z maseczkami ochronnymi? Ekspert wskazuje termin

Newsy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TOK FM
Maseczka ochronna

Nadchodzi szczyt piątej fali pandemii. W najbliższych tygodniach prawie 80% Polaków będzie miało styczność z COVID-19. Jaka jest prognoza na następne miesiące? Kiedy zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek ochronnych?

Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń

W połowie lutego liczba dziennych zakażeń COVID-19 może przekraczać nawet 800 tysięcy, a kontakt z wirusem będzie miało blisko 30 milionów Polaków - tak wynika z prognoz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Specjalista z tej instytucji, dr Franciszek Rakowski, zwrócił uwagę na to, że nadchodzący szczyt piątej fali pandemii może mieć w niedalekiej przyszłości nieco bardziej pozytywne skutki. Mowa o masowej odporności na zakażenie. Im większa liczba przebytych zachorowań wiosną, tym mniejsza latem. To zasługa wytwarzanych w organizmach ozdrowieńców przeciwciał.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Ekspert uważa, że w wyniku tzw. fali omikronowej latem 2022 roku część obostrzeń pandemicznych zostanie zniesiona. jego zdaniem siła rażenia koronawirusa powinna się zmniejszyć samoistnie, a kolejne warianty COVID-19 prawdopodobnie nie będą tak groźne dla zdrowia i życia jak te, z którymi mieliśmy styczność dotychczas.

Maseczki ochronne - kiedy się z nimi pożegnamy?

Według przewidywań specjalistów z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW obowiązek zasłaniania ust i nosa może już niebawem, a dokładniej w miesiącach letnich, zostać zniesiony. To, czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi nakaz noszenia maseczek ochronnych na okres jesienno-zimowy, zależeć będzie głównie od panującej wówczas sytuacji epidemiologicznej oraz danych zebranych na przełomie lipca i sierpnia.

- Wydaje się, że po przejściu fali omikronowej będzie można przynajmniej na miesiące wiosenno-letnie ogłosić koniec albo zawiesić stan pandemiczny. Wtedy faktycznie nie wprowadzałbym ani kwarantanny, ani żadnych restrykcji, nawet masek bym nie wymagał - powiedział w TOK FM dr Franciszek Rakowski.

Najnowsze komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia nie brzmią jednak tak optymistycznie jak przewidywania polskiego eksperta. WHO podaje, że tzw. fala omikronowa w wielu krajach nie osiągnęła jeszcze szczytu, dlatego też wszelkie restrykcje powinny zostać zachowane. Przypomina również, że najlepszym sposobem na powstrzymanie śmiertelnych skutków pandemii jest przyjęcie kolejnych dawek szczepionek.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: Cris Cantón/Getty Images

Pozostałe wiadomości