Newsy

Zmiany w paszportach covidowych. Od lutego certyfikat ważny krócej, na jak długo?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
PAP/Portal Samorządowy/wp.pl
osoba przyjmująca szczepionkę

Od 1 lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące unijnego cyfrowego certyfikatu COVID. Dokument będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie jak wcześniej, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Jednak Komisja Europejska zastanawia się nad ponownym wydłużeniem jego ważności.

Certyfikat COVID-19 od 1 lutego

Rozważasz podróż? Te zmiany mogą wpłynąć na wszelkie plany. Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, od 1 lutego zmianie ulegnie data ważności paszportu covidowego. Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Zmiana okresu ważności Unijnych Certyfikatów COVID dotyczy wszystkich, bez względu na to, kiedy zakończyli pełny cykl szczepień przeciw COVID-19 i czy przyjęli dawkę przypominającą, bądź uzupełniającą. Od 1 lutego certyfikat, tudzież paszport, będzie ważny 270 dni. Osoby, które szczepiły się jesienią dawką uprawniającą do otrzymania certyfikatu, latem mogą mieć już nieważny certyfikat.

koronawirus

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Komisja Europejska poinformowała, że nowy "okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień".

Jak sprawdzić czy certyfikat covidowy jest ważny?

Wystarczy sprawdzić na swoim certyfikacie dokładną datę przyjęcia ostatniej dawki szczepionki i od tego momentu obliczyć, kiedy upłynie 270 dni i dokument przestanie być ważny. Certyfikaty dostępne są w punktach szczepień i na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jednocześnie rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że wcześniejsze certyfikaty ważne będą też 9 miesięcy. Aby jednak wydłużyć ważność dokumentu - potrzebna jest dawka przypominająca. 

Certyfikat COVID - zmiany

"Zharmonizowany okres ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID jest koniecznością dla bezpiecznego swobodnego przemieszczania się i koordynacji na poziomie UE. Siła i sukces tego nieocenionego narzędzia dla obywateli i przedsiębiorstw polega na jego spójnym wykorzystaniu w całej UE. Teraz potrzebne jest zapewnienie, aby kampanie przypominające przebiegały tak szybko, jak to możliwe, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką, a nasze certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem do podróżowania i ochrony zdrowia publicznego"- powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Chociaż obecnie certyfikat covidowy ważny jest krócej, to Komisja Europejska zastanawia się nad ponownym wydłużeniem jego ważności - aż do czerwca 2023 roku. Jak uzasadnia Komisja Europejska: "wirus COVID-19 nadal dominuje w Europie i na tym etapie nie jest możliwe określenie wpływu ewentualnego wzrostu zachorowań w drugiej połowie 2022 r. ani pojawienia się nowych wariantów. Rozszerzenie rozporządzenia zapewni podróżnym możliwość dalszego korzystania z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID podczas podróży po UE, tam gdzie państwa członkowskie stosują określone środki ochrony zdrowia publicznego".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: PAP/Portal Samorządowy/wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości