Newsy

Polka wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. "Kobieta w dalszym ciągu musi więcej walczyć"

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Marcin Sawicki
Polka wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie

Profesor Lidia Morawska jest jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Wybitna Polka znalazła się w rankingu magazynu "Time". O jej dokonaniach opowiadaliśmy w Dzień Dobry TVN już ponad rok temu. Teraz zdradziła nam, jak trafić na tę prestiżową listę.

Polka jedną z najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku

Lidia Morawska pojawiła się w rankingu magazynu "Time" wśród stu najbardziej wypływowych ludzi 2021 roku. W Dzień Dobry TVN nazwisko wybitnej profesor pojawiało się już wcześniej przy okazji tematów związanych z zanieczyszczeniem powietrza i rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W rozmowie z Marcinem Sawickim zdradziła, jak jej zdaniem można dołączyć do tego elitarnego grona.

- Jeżeli widzimy, że coś się dzieje, nie tak, jak się powinno dziać i jesteśmy w stanie coś na ten temat zrobić, to zróbmy coś - podkreśla prof. Morawska. - Kluczowym momentem dla mnie był w tamtym roku pod koniec marca tweet wysłany przez Światową Organizację Zdrowia, że wirus nie jest w powietrzu, to była kompletna nieprawda. Wirus jest w powietrzu, bo wirus jest emitowany z naszych ust, z naszych nosów i jest w powietrzu. Niebranie tego pod uwagę miało szalone konsekwencje i to był ten moment, kiedy stwierdziłam, że coś musi być zrobione, żeby WHO nie wprowadzała tego typu informacji - wspominała prof. Morawska.

Jak podkreśliła, wciąż jeszcze jest dużo do zrobienia. - Kontrolujemy wirus teraz podczas pandemii, ale na dłuższą metę musimy zrobić coś, żeby nasze budynki były lepiej zaplanowane, tak, żebyśmy nie musieli podejmować tego typu akcji w momentach kryzysu - zaznaczyła ekspertka. Wspomniała też, że z jej wiedzy korzysta także rząd australijski

Lidia Morawska o kobietach

Czy przez lata budowania swojej kariery zauważyła, że jako kobiecie jest jej nieco trudniej?

- Do pewnego momentu nie wydawało mi się, że ten problem w ogóle istniał. Dorastałam w rodzinie, gdzie rodzice byli wykształceni i nigdy ten temat się nie pojawił, że jako kobieta nie mogę osiągnąć czegokolwiek. Chciałabym powiedzieć, że takich problemów nie ma, ale tak nie jest. Jednak widzę, że jest bardzo wiele momentów, gdzie kobieta w dalszym ciągu musi więcej walczyć. Nie to, że nie może osiągnąć tego, co chce, ale musi nieco więcej walczyć. Przypuszczam, że w pewnym sensie, jeszcze jedno pokolenie musi dorosnąć, żeby całkiem te różnice się zniwelowały - podsumowała prof. Morawska.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości