Newsy

Król Karol III ma polskie korzenie. Kim była dla niego Julia Hauke?

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Polskieradio.pl
Król Karol

Wśród przodków króla Karola możemy znaleźć polski akcent. Okazuje się, że jego praprababcia była Polką. Julia Hauke nigdy nie należała do królewskiego rodu, jednak los sprawił, że jej potomkowie do dziś zasiadają na królewskim tronie.

Król Karol III ma polskie korzenie

Król Karol urodził się w 1948 roku w Londynie. Jest pierworodnym synem królowej Elżbiety II i jej męża, Filipa, księcia Edynburga. Wśród przodków króla Karola możemy znaleźć polski akcent. Okazuje się, że jego praprababcia była Polką.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ojciec Julii Hauke zginął podczas powstania listopadowego. Po śmierci matki została przygarnięta przez cesarki dwór i była damą dworu księżnej heskiej Marii. Tam zakochała się w bracie księżnej. Niestety ich związek spotkał się ze sprzeciwem, dlatego para opuściła Rosję i pobrała się we Wrocławiu.

Kim była Julia Hauke?

Julia w tym czasie była już w szóstym miesiącu ciąży. Kobieta nie pochodziła z rodu panującego, dlatego jej dzieci nie mogły otrzymać tytułów po ojcu. W tej sytuacji mogła liczyć na wsparcie swojego szwagra Wielkiego Księcia Heskiego Ludwika III. To on nadał jej tytuł hrabiny Battenberg.

Para doczekała się piątki pociech. Ich syn Ludwik ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii. Brytyjska monarchini poprała także związek córki Beatrycze z Henrykiem Battenbergiem. Córka Wiktorii i Ludwika wyszła za następcę greckiego tronu Andrzeja. Owocem tej miłości był książę Filip.

Rodzina została wygnana z Grecji, a Filip trafił pod opiekę babki Wiktorii, która mieszkała w Wielkiej Brytanii. Tam właśnie w 1939 po raz pierwszy poznał Elżbietę. Ich syn Karol urodził się w 1948 roku i 8 września 2022 roku został królem Zjednoczonego Królestwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Polskieradio.pl

Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool / Pool / Getty Images

Pozostałe wiadomości