Newsy

Kraje, które najbardziej pomagają Ukrainie. Na którym miejscu jest Polska?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Businessinseider
uchodźcy z Ukrainy - matka i syn z walizką

Naukowcy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kolonii w Niemczech postanowili zbadać skalę pomocy niesioną przez inne państwa dla walczącej z Rosją Ukrainy. Przyjrzeli się deklaracjom oraz realnemu wsparciu: finansowemu, humanitarnemu i militarnemu. Jak wypada Polska?

Ranking państw pomagających Ukrainie

Naukowcy stworzyli ranking państw najbardziej zaangażowanych w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom. Należy jednak mieć na uwadze, że nie daje on pełnego obrazu, ponieważ obejmuje okres od 24 lutego do 27 marca i nie uwzględnia wszystkich działań pojedynczych osób, firm i małych organizacji.

W Polsce jest już ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy i wielu z nich otrzymało wsparcie, w tym finansowe, bezpośrednio od Polaków, zorganizowano też tysiące zbiórek, jednak te wydatki nie były brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W badaniu uwzględniono 31 krajów - w szczególności państwa UE i pozostałych członków G7. Wzięto pod uwagę również zobowiązania Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Uwzględnione zostały także obietnice złożone przez rządy lub instytucje wobec rządu ukraińskiego. Dotyczy to zarówno pomocy wyrażonej w wartościach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do wielkości gospodarki.

Finansowe wsparcie dla Ukrainy od innych państw

Według badań z Kilonii, Polska jest na drugim miejscu pod względem niesienia pomocy dla Ukrainy. Liderem rankingu są Stany Zjednoczone, których wsparcie militarne, humanitarne i finansowe przekracza łącznie wartość 7 mld euro. Z kolei według naukowców z Kilonii Polska przekazała już lub zadeklarowała pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości blisko 1 mld euro, wyprzedzając takie kraje, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja.

Jeśli jednak wzięta pod uwagę zostanie wielkość gospodarki kraju niosącego pomoc, to pierwsze miejsce zajmuje Estonia, która przekazała na pomoc Ukrainie blisko 0,8 proc. swojego PKB. Polska w tym rankingu również zajmuje drugie miejsce - ze wskaźnikiem na poziomie niespełna 0,2 proc.

Pod względem liczby przyjętych uchodźców Polska zdecydowanie wyprzedza wszystkie inne państwa – tutaj przed wojną na chwilę lub na dłużej uciekło ponad 2,8 mln osób.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Businessinseider

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości