Wzmożona liczba interwencji policji w związku z pandemią. "Będzie nas na ulicach jeszcze więcej"

Getty Images/fhm
Getty Images/fhm
Od środy, 1 kwietnia obowiązują kolejne obostrzenia z powodu wzrastającej liczby zachorowań na COVID-19. Więcej pracy w tym okresie mają funkcjonariusze policji, którzy są zmuszeni podejmować szybkie i stanowcze kroki.

Kolejne kroki w walce z koronawirusem

Policja podkreśla, że bezpieczeństwo Polaków w tym okresie jest najważniejszą kwestią. Większość obywateli stosuje się do wydawanych zaleceń, ale wciąż zdarzają się sytuacje, w których interwencja policji jest niezbędna.

Komendant główny policji insp. Jarosław Szymczyk w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia zaznaczył:

Będzie nas na ulicach jeszcze więcej i będziemy reagować na każdy przypadek łamania przepisów.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu zamieszkania oraz czy nie potrzebują pomocy. Funkcjonariusze dostają także mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców-sąsiadów osób objętych kwarantanną.

Wzrost liczy interwencji domowych

Zauważalny jest spadek przestępczości, jednakże o 25 proc. wzrosła liczba interwencji domowych (z 8 000 do 10 000 na dobę).

Niestety, czas spędzany w domach generuje różne zachowania, do których wcześniej nie byliśmy przyzwyczajeni

- powiedział komendant dla Radiowej Trójki.

Stanowcze działania kluczem do sukcesu?

Policja podkreśla, że największy problem jest z osobami młodymi, które nie stosują się do próśb. Z tego powodu rząd wprowadził związane z tym ograniczenia. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba poniżej 18. roku życia może wyjść z domu tylko i wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna. Parki, bulwary oraz plaże zostają zamknięte. Za złamanie zakazów grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. złotych.

Zmienione zostały także zasady dotyczące robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, jak również zawieszono działalność salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Kilka najważniejszych punktów do zapamiętania w związku ze zmianami:

  • sklepy i punkty usługowe - 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia;
  • targowiska - 3 klientów na 1 punkt handlowy;
  • placówki pocztowe - 2 osoby na 1 okienko pocztowe;
  • w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane zostają zamknięte;
  • wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach;
  • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach dostępne są dla wszystkich
  • automatyczną kwarantanną będą objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.

Dla osób objętych kwarantanną powstała specjalna aplikacja "Kwarantanna domowa" dostępna do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Dzięki niej każda osoba zyskuje szybki dostęp do niezbędnych i pomocnych informacji, a także może się skontaktować z pracownikiem socjalnym w razie potrzeby.

Dołącz do akcji #zostańwdomu i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich. Stosuj się do wprowadzonych ograniczeń i pomóż pozbyć się panującego wirusa.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!