Styl Życia

Oszustwa na koronawirusa. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępców 

Styl Życia

Oszustwa na koronawirusa. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępców 

Sytuacje kryzysowe są dla wielu osób źródłem stresu, strachu, a nawet paniki. Niestety są  ludzie, którzy na tym żerują i wyłudzają pieniądze od najbardziej bezbronnych. Z jakimi rodzajami oszustw możemy się spotkać w czasie pandemii? Jak sobie z nimi poradzić? Na co powinniśmy szczególnie uważać? Rad udzielał nam prawnik Przemysław Ligęzowski.

Najczęstsze oszustwa

Oszustwa to temat, o którym można rozmawiać godzinami. Jednak są takie, na które obecnie możemy się natknąć zdecydowanie częściej. Jednym z nich jest oferowanie nieprawdziwych szczepionek i leków na koronawirusa.

Wykorzystują panikę, wykorzystują możliwość szybkiego zarobku, emocje. Działanie na emocjach. Nie ukrywajmy, że każdy w tych czasach jest troszkę spanikowany, a panika to jest pierwszy moment, gdzie możemy kogoś wykorzystać i naciągnąć na pieniądze

 – podkreślał prawnik Przemysław Ligęzowski.

Do popularnych przekrętów należy również wyłudzanie wpłat na maseczki czy żywność dla lekarzy. Nasz gość jako jedno z częściej występujących obecnie oszustw wskazał także tzw. phishing. 

Phishing, który się teraz bardzo uaktywnił, czyli kierowanie na fałszywe strony internetowe w celu wyłudzenia naszych danych osobowych, które są potem wykorzystywane do wzięcia np. chwilówek 

– wyjaśniał prawnik.

W jego opinii, najciekawszym ostatnio oszustwem jest podawanie się za sanepid lub inspekcję sanitarną. Przestępcy w przebraniach pukają do czyichś drzwi i wypraszają lokatorów z mieszkania pod pretekstem wykonania dezynfekcji. Gdy mieszkańcy wyjdą, złodzieje plądrują lokal.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami?

  • przerywać rozmowy telefoniczne z ofertami leków lub innych produktów na zwalczanie koronawirusa
  • nie przekazywać pieniędzy nieznajomym 
  • nie podawać przez telefon lub drogą internetową swoich danych osobowych
  • poprosić o wylegitymowanie przedstawicieli wszystkich służb, z którymi mamy kontakt, jeżeli same tego nie zrobią
  • nie wpuszczać żadnych obcych do domu
Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, to powiadommy policję oraz obojętnie w jakim banku zawiadommy, że ktoś wykorzystuje nasze dane osobowe. Jest oczywiście jeszcze Alert 24 prowadzony przez BIK. Są różne zabezpieczenia

- zaznaczał gość Dzień Dobry TVN. 

Jakie kary grożą oszustom?

Kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności dla osób, które dopuściły się oszustwa. Mowa tu o umyślnym wprowadzaniu drugiej osoby w błąd w celu uzyskania korzyści majątkowej. Zgodnie z polskim prawem, więzienie grozi również tym, którzy podszywają się pod funkcjonariusza publicznego lub dopuszczają się kradzieży tożsamości. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też: 

Kliknęła w link i straciła dane. Jak się uchronić przed atakami hakerów?

Czym jest kwarantanna? Co grozi za jej złamanie? "Kara musi być adekwatna do winy"

Zgubione dokumenty. Jak się uchronić przed oszustami? 

Co sądzisz o tym artykule?
79
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0