Newsy

Piąta fala a nauczanie zdalne. Ministerstwo wciąż się waha?

Newsy

Autor:
Lidia
Ostólska
Źródło:
Polskie Radio 24
Catherine Delahaye/ Getty ImagesNauczanie zdalne po feriach?

Uczniowie, nauczyciele i rodzice wciąż nie wiedzą, czy po feriach dzieci i młodzież wrócą do szkół. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister Tomasz Rzymkowski. Czego należy się spodziewać i dlaczego wciąż nie ma decyzji w tej sprawie?

Piąta fala pandemii. Coraz niższa frekwencja w szkołach

Cześć uczniów ma za sobą półmetek ferii. Kolejne województwa przygotowują się do wypoczynku. Tymczasem frekwencja w szkołach jest coraz niższa. Powodem są nie tylko kwarantanny, ale obawy rodziców, że dziecko chodząc do szkoły, na taką kwarantannę może trafić tuż przed zasłużonym zimowym wypoczynkiem.

Inni z kolei obawiają się, że po powrocie z ferii zimowych dzieci będą masowo chorować. Co przewiduje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Czy zdalne nauczanie zostanie obligatoryjnie wprowadzone w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych?

Ferie zimowe 2022

Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Ministerstwo Edukacji i Nauki zabiera głos w sprawie nauki zdalnej po feriach 2022

Wiceminister Tomasz Rzymkowski nie ukrywał, że ministerstwa próbują wypracować kompromis dotyczący nauki po feriach. Resorty wymieniają się informacjami i próbują wypracować wspólny scenariusz.

Trwa dyskusja Ministerstwa Edukacji i Nauki w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia

Jedno jest pewne - z powodu Omikronu ferie w żadnym z województw nie zostaną przedłużone. Co jeszcze dodał wiceminister?

- Mówiąc o nauce w szkołach w czasie pandemii COVID-19, obecnie część uczniów kończy zimowy wypoczynek, inna część będzie rozpoczynać ferie. Liczba uczniów objętych kwarantanną powoli zbliża się do stanu sprzed 20 grudnia ubiegłego roku - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister Tomasz Rzymkowski.

W momencie, kiedy uczniowie i rodzice nie wiedzą, czy dzieci wrócą po feriach do nauki stacjonarnej, ministerstwo publikuje najnowsze dane, które zebrali kuratorzy oświaty z poszczególnych województw. Co z nich wynika? Zarówno szkoły ponadpodstawowe, jak i podstawowe funkcjonują obecnie w trybie mieszanym. W dziewięciu województwach uczniowie 154 szkół podstawowych uczą się zdalnie. Jak wygląda to w szkołach ponadpodstawowych?

Funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych

Funkcjonowanie szkół ponadpodstawowych, z wyłączeniem województw, w których trwają ferie:

- Nam bardzo zależy na tym, by szkoły funkcjonowały w trybie stacjonarnym, ale będziemy musieli podjąć jakieś działania, które częściowo ograniczą możliwość nauki zdalnej. Zależy nam przede wszystkim także na tym, by rodzice tych dzieci które wymagają opieki, mogli jednocześnie prowadzić normalne życie zawodowe - mówił wiceminister w Ministerstwie Edukacji i Nauki. 

Chodzi o to, by pociechy ludzi, którzy służą np. w służbach mundurowych czy w ochronie zdrowia, mogły bezpiecznie zostać w przedszkolu i szkole

Funkcjonowanie szkół podstawowych

Funkcjonowanie szkół podstawowych, z wyłączeniem województw, w których trwają ferie:

Funkcjonowanie przedszkoli

Pytanie, czy edukacja po feriach przejdzie w tryb zdalny, nadal pozostaje otwarte.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Lidia Ostólska

Źródło: Polskie Radio 24

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/ Getty Images

Pozostałe wiadomości