Newsy

Kiedy koronacja króla Karola III? Podano nieoficjalną datę

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
interia/bloomberg
Król Karol III z żoną Camillą

Minął niemal miesiąc od śmierci królowej Elżbiety II. Wiele osób zastanawia się, kiedy oficjalnie na tronie zasiądzie jej następca, syn Karol. Pojawiają się już pierwsze doniesienia związane z terminem koronacji nowego króla. Sprawdź szczegóły.

Książę Karol nowym brytyjskim królem

8 września 2022 r. w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Najstarszy jej syn, Karol, zgodnie z zasadami, automatycznie zostaje jej następcą. Formalnie ogłoszono to kilka dni później przez Radę Akcesyjną. Nadal nie miała jednak miejsca oficjalna koronacja. Według nieoficjalnych jeszcze informacji, ceremonia koronacji Karola na króla Wielkiej Brytanii obędzie się w przyszłym roku. Zostanie ukoronowany razem ze swoją żoną Camillą, która zyska tytuł królowej.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kiedy i gdzie Karol III będzie koronowany na króla?

Syn zmarłej Elżbiety II, król Karol III ma 73 lata i jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski tron. Nikt wcześniej nie pełnił również funkcji następcy tronu długo. Agencja Bloomerg powołała się na informatorów wśród brytyjskich urzędników i podała prawdopodobną, nieoficjalną datę koronacji Karola III. Ceremonia ma się odbyć w sobotę, 3 czerwca w 2023 roku w Opactwie Westminsterskim. Pałac Buckingham nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Dość długi okres między przyjęciem królewskiego tytułu a samą oficjalną koronacją nie jest czymś nietypowym dla brytyjskiej monarchii. Elżbieta II została królową w lutym 1952 roku, a koronacja miała miejsce dopiero w czerwcu kolejnego roku.

Jak wygląda ceremonia koronacji w Wielkiej Brytanii?

Ceremonia koronacji zawsze była wielkim wydarzeniem, bogatym w tradycje. Monarcha zasiada na tronie znanym jako Krzesło Edwarda. W jednym ręku trzyma berło i laskę suwerena, które reprezentują jego konstytucyjną kontrolę nad narodem. W drugiej z kolei ma kulę suwerena, która jest symbolem świata chrześcijańskiego. Ma miejsce tradycyjne namaszczenie olejem, błogosławieństwo i konsekracja przez starsze duchowieństwo. Następnie na głowę Karola zostanie nałożona korona wykonana dla Karola III w 1661 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: interia/bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Milligan/Getty Images

Pozostałe wiadomości