Mocne przesłanie w przemówieniu Joe Bidena na Zamku Królewskim w Warszawie. "Nie lękajcie się"

Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce rozpoczęła się od spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie amerykański przywódca spotkał się na Stadionie Narodowym z ukraińskimi uchodźcami i przedstawicielami organizacji niosących im pomoc. Ostatnie przemówienie podczas dwudniowej wizyty Joe Bidena w Polsce miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. O czym mówił Prezydent USA?

Joe Biden przemawiał na Zamku Królewskim w Warszawie

Przemówienie na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, rozpoczął od słów papieża Jana Pawła II - Nie lękajcie się. (...) Te słowa Jana Pawła II odmieniły świat, to było przesłanie, które pomogło zakończyć ucisk sowiecki i wyzwolić 30 lat temu tę ziemię i całą Europę Wschodnią. To przesłanie, które pokona okrucieństwo i brutalność tej niesprawiedliwej wojny - rozpoczął przemówienie prezydent USA.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Biden mówił o sile zjednoczenia, nawiązał też w swoim przemówieniu do dorobku Lecha Wałęsy i "Solidarności".

- "Wiara widzi najlepiej w ciemności", chwilę później upadł system - wspomniał Biden, przywołując pamięć Solidarności. - Nie wygramy tej bitwy w ciągu dni czy miesięcy, musimy przygotować się na długą walkę - dodał.

-Przybywam do Europy z jasnym przesłaniem dla NATO, G7, dla Unii Europejskiej. Musimy teraz zobowiązać się, że musimy być w tej walce przez długi czas, musimy być zjednoczeni - mówił.

- 200 tysięcy Rosjan uciekło już ze swojego kraju. Chciałem coś powiedzieć Rosjanom. Wiem, że nie jesteście naszym wrogiem. Nie wierzę, że cieszycie się z mordowania niewinnych ludzi. Z ostrzeliwania szpitali, szkół, miast, odcinania dostaw, próby zagłodzenia Ukrainy. To nie są działania wielkiego narodu. Ze wszystkich narodów, wy, Rosjanie, na pewno pamiętacie, czym są podobne sytuacje. Niezależnie od tego, co doświadczyło wasze pokolenie, na pewno pamiętacie Leningrad, stacje metra przepełnione przez ludzi uciekających z domów. To jest dokładnie to, co dzieje się teraz na Ukrainie, po rosyjskiej agresji - z przekonaniem mówił Joe Biden.

Joe Biden w mocnych słowach o Putinie

Prezydent USA, wyraził dosadnie swoje zdanie na temat okrucieństwa wojny wywołanej przez Putina.

- Putin jest bezczelny na tyle, żeby wierzyć, że jego siła daje mu prawo, by mówić takie rzeczy - usłyszeli zgromadzeni na Zamku Królewskim. - Dzisiaj Rosja zdławiła demokrację. Chce to zrobić też poza swoimi granicami, atakuje swoich sąsiadów. Putin mówi, że denazyfikuje Ukrainę. To absolutne kłamstwo. Pamiętajmy o tym, że siła demokracji i jej działanie zawsze powinno się przeciwstawiać autokratom. Rosja chce przedstawić rozszerzenie NATO jako działanie imperialne. Ale to nieprawda. To sojusz obronny. NATO pracowało przez miesiące, by przekonać Rosję do rozmów. Chcieliśmy dyplomację, przedstawialiśmy propozycję, by zwiększyć bezpieczeństwo Europy. Putin każdą propozycję odrzucał, zasłaniał się kłamstwami. Rosja od początku chciała przemocy - podsumował Joe Biden.

Przemówienie na Zamku Królewskim zakończyło wizytę Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl/x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości