Jak wybrać szkołę ponadpodstawową? "Ludzie są spanikowani i aplikują nawet do kilkudziesięciu placówek"

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową dla dziecka
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową dla dzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Wraz z rozpoczęciem egzaminów 8-klasisty rozpoczął się wyścig do szkół średnich podwojonego rocznika 2008 i 2009. Co to oznacza w praktyce? Do szkół ponadpodstawowych chce się dostać w tym roku dwa razy więcej dzieci niż zazwyczaj. Rekrutacja trwa od 15 maja do 19 czerwca. Z jakimi problemami mierzą się uczniowie, a z jakimi ich rodzice? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Edytą Plich, doradcą edukacyjnym.

Rekrutacja do szkół średnich w 2023 roku

Uczniowie, którzy w tym roku kończą edukację w szkole podstawowej, stoją przed wyborem dalszej ścieżki. Wybór szkoły średniej to dla wielu z nich nie lada wyzwanie. Do ilu placówek mogą złożyć dokumenty? - Rekrutacja jest skomplikowana, zależy od miejsca w Polsce - przyznała Edyta Plich. - W Warszawie uczniowie mogą aplikować do dowolnej liczby szkół - zaznaczyła.

Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie zapewni spokój dzieciom i ich rodzicom. Niestety, nic bardziej mylnego. - Ponieważ mamy do czynienia z podwójnym rocznikiem, ludzie są spanikowani i wybierają nawet kilkadziesiąt szkół - wyjaśniła ekspertka w Dzień Dobry TVN.

Warto wiedzieć, że obecnie właściwie nie ma profili ogólnych. - Większość szkół wybiera bardzo konkretne profile: mat-fiz, biol-chem, human - wyjaśniła. Co to oznacza w praktyce? - Właściwie teraz wybieramy, z czego będziemy zdawać maturę - zaznaczyła.

Egzamin ósmoklasisty - przepustka do wymarzonej szkoły?

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 15 maja, czyli jeszcze przed egzaminami ósmoklasisty. Na szczęście uczniowie mają możliwość modyfikacji swoich planów. Teraz, kiedy już wiedzą, jak poszło im na teście, mogą dopisać lub skreślić z listy niektóre placówki edukacyjne.

- Na podstawie danych historycznych mamy szansę sprawdzić, gdzie mamy szansę się dostać. W ubiegłym roku wiele osób nie dostało się do wymarzonych szkół - zaznaczyła Edyta Plich.

Egzaminy ósmoklasisty w 2023 odbywały się od 23 do 25 maja. Jak co roku uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego - najczęściej wybieranym, jest język angielski. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, do testów przystąpi niemal 520 tysięcy osób - w tym ponad 14,4 tys. uczniów-obywateli Ukrainy. Przystąpienie do egzaminów jest obowiązkowe - nie można ich jednak nie zdać, ponieważ w przypadku egzaminów ósmoklasisty nie określono progu zdawalności. Wyniki egzaminów zostaną podane 3 lipca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości