Newsy

W tym roku licealistów czekają zmiany. Jak będzie wyglądać nowa matura?

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
radiozet.pl
Uczeń pisze egzamin

Nowy rok szkolny to dla uczniów kolejne wyzwania. Już za kilka miesięcy licealiści przystąpią do jednego z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Jakie zmiany ich czekają na maturze? O najważniejszych modyfikacjach mówił Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Rok szkolny 2022/23 - nowa matura

Każdy z nas doskonale pamięta emocje związane z powrotem do szkoły. Z jednej strony radość na ponowne spotkanie ze znajomymi, z drugiej strach przed natłokiem obowiązków. Niemało stresu mają także tegoroczni maturzyści. To właśnie ich czekają największe zmiany. Jak w nadchodzącym roku będzie wyglądać egzamin dojrzałości? Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w rozmowie z dziennikarką radiozet.pl zapewniał, że dla licealistów zdających nową maturę przewidziano sporo udogodnień. Na czym polega największa zmiana?

- Największa zmiana to oczywiście zakres materiału. Młodzież uczy się już według podstawy programowej dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum (wcześniej liceum trwało trzy lata, a technikum cztery). Mamy rozbudowane kształcenie ogólne w zakresie kształcenia przedmiotowego. Siłą rzeczy egzamin te wszystkie zmiany odzwierciedla, więc zakres materiału jest większy – tłumaczył dr Marcin Smolik.

Największe modyfikacje dotyczyć będą egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, które wiążą się ze zmianami w podstawie programowej. Do tej pory uczniowie mieli 13 pozycji lekturowych. Zgodnie z nowymi wymaganiami pozycji tych będzie teraz około 50.

Dobrą wiadomością jest jednak wydłużony czas pisania egzaminów. Zmiany nastąpiły nie tylko w podstawie programowej, ale także w planie przeprowadzania egzaminów. Jak się okazuje, w przyszłym roku licealiści zaczną od sprawdzenia swojej wiedzy z języka polskiego, następnie z języka angielskiego, a dopiero później z matematyki. Dlaczego?

- Wynika wyłącznie z kalendarza. Egzaminy musimy przeprowadzić i sprawdzić na czas, a tego czasu nie ma zbyt dużo. Angielski to język obcy, do którego przystępuje największa grupa zdających. Także jeśli chodzi o poziom rozszerzony. Musimy więc wcześniej przeprowadzić ten egzamin, w weekend będzie można już pracować nad kwestiami technicznymi, np. nad przygotowaniem zasad oceniania, żeby później można było się już zająć poziomem rozszerzonym. Zwłaszcza że tą skromną grupą ludzi, którą dysponujemy, musimy obdzielić dwie formuły egzaminu – wyjaśniał dyrektor CKE.

Stare zasady dla uczniów poprawiających maturę

Nowa formuła przeprowadzania egzaminów nie będzie dotyczyła osób podchodzących do poprawek. Uczniowie ci będą zdawać maturę według starej zasady.

- Formuła 2023 dotyczy absolwentów czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Wszyscy pozostali, którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w poprzednich latach i np. go nie zdali albo chcą poprawić wynik, zdają egzamin w starej formule z 2015 roku - podkreślił dyrektor CKE.

Oznacza to, że osoby przebywające na jednej sali otrzymają inne arkusze. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku języków, gdzie pojawiają się zadania wymagające odsłuchania dialogu. - W jednej sali nie może być też organizowany egzamin z informatyki, bo formuła 2015 to dwa arkusze z przerwą między nimi, a formuła 2023 to jeden arkusz, na którego rozwiązanie maturzyści mają 210 minut - zaznaczył.

Maturzyści – czy podołają nowej maturze?

Na pytanie dziennikarki, czy młodzież poradzi sobie z odpowiednim przygotowaniem do nowej matury, Marcin Smolik uspokaja. Jak twierdzi, jest jeszcze sporo czasu, aby uczniowie powtarzali materiał. Co więcej, MEiN brał pod uwagę ostatnie lata pandemii oraz naukę zdalną i ograniczył zakres wymagań egzaminacyjnych.

My swoją drogą zmieniliśmy konstrukcję arkuszy, np. z polskiego maturzyści w 2023 roku dostaną mniejszą liczbę zadań, mniej słów będzie wymagane na wypracowaniu. Pula pytań jawnych na egzamin ustny z polskiego była opublikowana we wrześniu 2021, więc jak ktoś chciał do tego podejść solidnie, to mógł już swobodnie opracować wszystkie zagadnienia, dzieląc się pracą z kolegami, koleżankami

- Dopiero od 2025 roku wejdzie obowiązek zdobycia minimum 30 proc. na egzaminie rozszerzonym (teraz wystarczy do niego podejść). Tych udogodnień jest więc sporo. Jak ktoś podszedł do tego poważnie, to naprawdę nie widzę zagrożeń, aby przygotować się porządnie do egzaminu i dobrze go zdać – podsumował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości