Fake newsy o śmierci Igi Świątek
Pojawiające się znikąd sensacyjne newsy o wypadkach i śmierci znanych osób to jeden ze sposobów oszustów na przyciągnięcie uwagi internautów. Są publikowane na wielu różnych facebookowych grupach dyskusyjnych, lokalnych forach itd. Bardzo często link prowadzi do stron podszywających się pod portale informacyjne. Tym sposobem oszuści dążą do wykradania danych i/lub pieniędzy zaciekawionych, zaniepokojonych informacją osób.
Obecnie na Facebooku pojawiły się posty informujące o śmierci Igi Świątek.. Tenisistka miała mieć wypadek samochodowy. We wpisach pojawiają się również informacje o szokujących, brutalnych nagraniach przedstawiających zdarzenie. Oszuści podkręcają fake newsy dopiskami typu „nie powinny oglądać tego osoby poniżej 18 roku życia”, „nie dla osób o słabych nerwach”. Ma to zachęcić użytkowników Facebooka do wejścia w link podany przez oszustów.
Oszustwo na śmierć znanych osób. Na co uważać?
Najprościej – nie klikać w podejrzane linki. Jeśli chcemy się upewnić, czy podany news jest prawdą, warto wpisać zapytanie do Google i sprawdzić, czy oficjalne, zaufane portale informacyjne o tym piszą. O walce z dezinformacją, fake newsami i o tym, po czym można poznać fałszywe informacje w Dzień Dobry TVN opowiadał dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Rozmowę możesz zobaczyć w artykule: Jak rozpoznać fake newsa i gdzie weryfikować doniesienia?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oszuści podszywają się pod przedstawicieli firm medycznych. UOKiK ostrzega seniorów
- Osoby z dostępem do tej platformy streamingowej muszą uważać. Przez nieuwagę mogą stracić pieniądze
- Oszustwa na Messengerze. Na co uważać, by nie stracić pieniędzy?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: E+