Newsy

Oszuści podszywają się pod przedstawicieli firm medycznych. UOKiK ostrzega seniorów

Newsy

Autor:
Monika
Celej/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Starsza kobieta z telefonem komórkowym przy uchu.

Oszustwa na wnuczka czy na policjanta ustępują miejsca kolejnej metodzie wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Tym razem nieuczciwe praktyki oparte są na obietnicach związanych z pakietami medycznymi i dostępem do lekarzy specjalistów. Seniorzy, którzy decydują się skorzystać z pozornie atrakcyjnej oferty leczenia, narażają się na poważne problemy finansowe.

Oszustwo na firmę medyczną - na czym polega?

Oszuści często obierają sobie za cel osoby starsze i samotne. Do przestępstw popełnianych na szkodę seniorów zalicza się między innymi wyłudzenia na wnuczka i na policjanta. W ostatnim czasie nieuczciwe praktyki przybrały postać metody na firmę medyczną. Sprawie przyjrzeli się reporterzy magazynu "Polska i Świat".

Telefon z propozycją bezpłatnego badania, rzeczowa rozmowa o stanie zdrowia, aż wreszcie złożenie atrakcyjnej oferty pakietu medycznego z dostępem do wielu specjalistów - to kroki podejmowane przez oszustów podszywających się pod przedstawicieli firm medycznych. Jak podaje tvn24.pl, seniorzy z Krakowa od ponad dwóch lat usiłują odzyskać przeznaczone na ten cel pieniądze.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Skorzystałam z kilku zabiegów, po czym te spotkania zaczęły się przesuwać w czasie. Zaraz potem firma, która sprzedała pakiety, zawiesiła działalność. Poszłam i tam wisiała jakaś kartka: nieczynne z powodu jakichś przemian organizacyjnych - wspomina pani Małgorzata.

UOKiK ostrzega przed oszustwami na firmę medyczną

Warszawska prokuratura prowadziła w tej sprawie postępowanie przeciwko siedmiu osobom, które miały sprzedać pakiety medyczne ponad tysiącowi emerytów w całej Polsce.

- Podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również dokonania wielomilionowych oszustw - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Seniorzy, którzy zdecydowali się zapłacić za oferowane przez oszustów usługi, narazili się na utratę oszczędności, a nierzadko także i konieczność spłaty kredytów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że sprzedaż pakietów i produktów medycznych to kolejna, obok oszustw na wnuczka i na policjanta, metoda wyłudzania pieniędzy od emerytów. Statystyki pokazują, że okazuje się ona bardzo skuteczna.

- 85 milionów złotych co roku jest wyciąganych przez przestępców z kont i portfeli seniorów - zauważa prezes Stowarzyszenia MANKO, Łukasz Salwarowski.

Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Monika Celej/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Pozostałe wiadomości