15-latek został hospitalizowany z powodu uzależnienia od gier komputerowych. To pierwszy taki przypadek na świecie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP

Z powodu silnego uzależnienia od gier komputerowych 15-letni chłopiec trafił do szpitala w Castellon w Hiszpanii. Nastolatek ma spędzić tam dwa miesiące. Jak podaje agencja EFE, to pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, które wymagało hospitalizacji.

15-letni chłopiec trafił do szpitala z powodu uzależnienia od gier komputerowych

Według psychiatry Matiasa Reala odpowiedzialnego za realizację programu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w szpitalu w Castellon, chłopiec grał w "Fortnite" przez 20 godzin dziennie i wykazywał zachowania podobne do uzależnienia do alkoholu i narkotyków. - Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie - powiedział. Chłopiec całkowicie odizolował się od otoczenia, przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym uczniem, odrzucał wszelkie interakcje społeczne, był ciągle rozdrażniony, zaniedbywał higienę osobistą i nie odżywiał się regularnie. Jak w przypadku każdego nałogu, wykazywał narastające trudności w kontrolowaniu związanych z nim zachowań. W końcu rodzina zdecydowała się poszukać pomocy u lekarzy. Kiedy terapia psychologiczna mająca na celu ograniczenie godzin grania nie dała rezultatu, lekarz zdecydował o całkowitym wykluczeniu gry z życia chłopca, "jak od alkoholika oddala się butelkę". Młody człowiek został hospitalizowany. Jak podkreślił psychiatra, do tej pory nie było opublikowanego w literaturze naukowej przypadku takiego uzależnienia, które wymagałoby hospitalizacji w celu "detoksykacji od ekranu komputerowego".

Jak chronić dzieci przed uzależnienia od gier komputerowych?

Matias Real ujawnił prawdziwą przyczynę leżącą u podłoża uzależnienia u chłopca - była nią śmierć matki po dwóch latach walki z rakiem. Gra komputerowa pozwalała dziecku na oddalenie się od traumatycznych przeżyć, na znieczulenie emocjonalne, na polepszenie samopoczucia. - Uzależnienie od gier komputerowych może działać jako regulator lęku wewnętrznego - powiedział psychiatra. Matias Real zaapelował do rodziców, aby ograniczali czas przebywania przed komputerem dzieci i młodzieży, a nawet wykluczyli z jego użytkowania najmłodszych. - Chodzi o ich rozwój - powiedział, cytowany przez EFE. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała w 2019 r. uzależnienie od gier komputerowych za zaburzenie psychiczne.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Uzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życie

Uzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życie
Uzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życie Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości