Newsy

Planszówki robią prawdziwą furorę - możesz zagrać online lub w pojedynkę. Które są najciekawsze?

Newsy

Aktualizacja:

Nie masz pomysłu na kolejny wieczór w domu? Gry planszowe nie bez powodu zyskują na popularności. To wciągająca rozrywka na wiele godzin. W niektóre można grać również online. Co ciekawe, producenci najpopularniejszych tytułów tworzą wersje dla jednej osoby. O tych najlepszych opowiadała w naszym programie Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.

Gry planszowe wracają do łask

W ostatnich miesiącach gry planszowe cieszą się jeszcze większą popularnością. To najprawdopodobniej "zasługa" tego, że przez pandemię większość czasu spędzamy w domach. Idąc tym tropem producenci popularnych planszówek wyszli klientom naprzeciw.

- Instrukcje są w formie filmów w Internecie i nie trzeba się bać, że nie będziemy czegoś wiedzieli albo że będą konflikty przy stole dotyczące zasad - mówi Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.

Nie masz doświadczenia w graniu w gry planszowe? Nic nie szkodzi. Przygodę z nimi dobrze rozpocząć od "Wsiąść do pociągu", "Carcassonne" lub "Catan". To obecnie ulubione tytuły Polaków.

W które gry planszowe warto zagrać?

Magdalena Kordaszewska poleca gry planszowe nie tylko dla dzieci. Przy nich spędzicie wiele godzin na zabawie.

Detektyw - najbardziej znana polska gra planszowa za granicą. Na fali jej popularności powstaje już kolejna edycja.

- Jest fantastyczna, bo nie wcielamy się w rolę detektywa, my jesteśmy tym detektywem. (...) Oczywiście przesłuchiwani i tropy nie zawsze doprowadzą nas na dobrą drogę. Trzeba je odróżnić. Można też szukać źródeł w Internecie - tłumaczy specjalistka.

Scythe - strategiczna gra planszowa osadzona w alternatywnej rzeczywistości. Za przepiękne ilustracje odpowiada Jakub Różalski.

- Bardzo lubię tę grę. Ona jest troszeczkę bardziej skomplikowana, ale za to pięknie wydana. Potrafi wciągnąć albo na dwie godziny albo i na pięć, jak się człowiek wkręci - przyznaje prowadzący program Marcin Prokop.

Na skrzydłach - gra, w której tworzymy ostoję dla ptaków.

- Jest 170 różnych gatunków, tak że też się o nich trochę dowiemy. Będziemy musieli je chronić, wiedzieć, co jedzą, gdzie lubią przebywać - wyjaśnia Magdalena Kordaszewska.

Jak się okazuje, do planszówek wcale nie potrzebujemy kompanów. Autorzy gier przygotowali bowiem wersje rozgrywek dla jednej osoby.

Więcej polecanych tytułów w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości