Newsy

Pierwsze w historii "Dziecko Roku magazynu Time". Kim jest 16-letnia Gitanjali Rao?

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Michał Malinowski/Anna Kalczyńska
Pierwsze w historii “Dziecko Roku magazynu Time”
Pierwsze w historii “Dziecko Roku magazynu Time” Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Gitanjali Rao jest wyjątkową 15-latką. Młoda wynalazczyni otrzymała pierwszy w historii tytuł "Dziecka Roku magazynu Time". Laureatka plebiscytu zasłynęła m.in. stworzeniem aplikacji, która pozwala wykrywać przemoc słowną w Internecie. Kiedy dziewczyna zdała sobie sprawę, że nauka to jej największa pasja? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN. 

Nastolatka wyróżniona przez "Time"

Gitanjali Rao to amerykańska wynalazczyni, pisarka, naukowczyni i inżynierka oraz promotorka nauk inżynierii, matematyki i technologii. Lista jej osiągnięć jest naprawdę imponująca, ponieważ ma ona dopiero 15 lat. Szeroki wachlarz talentów docenił również prestiżowy magazyn "Time", który przyznał dziewczynie tytuł "Dziecka Roku". Jak nagroda zmieniła życie Gitanjali?

- Nie skupiam się na tym, że stałam się rozpoznawalna. Skupiam się na pracy, która sprawia, że zainteresowanie mną rośnie, za co jestem niezmiennie wdzięczna. Cieszę się, że moja praca wpływa na ludzi i to trzyma mnie przy ziemi - tłumaczy 15-latka.

Jakie zainteresowania ma młoda wynalazczyni? Jak się okazuje jest ich całkiem sporo. Gitanjali interesuje się tematami związanymi z biologią i genetyką, biznesem i jednocześnie poszerza wiedzę o informatyce, chemii, fizyce czy matematyce.

- Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy. Do tego prowadzę program zwiększający zasięg edukacji. Poza pracą nad wynalazkami, pracuje z uczniami z całego świata, prowadząc warsztaty motywacyjne. Piszę także książki, robię naprawdę sporo rzeczy - opowiada.

Gitanjali Rao - plany na dalszą karierę

Kto motywuje Gitanjali Rao do realizacji tak wielu angażujących przedsięwzięć? Dużym wsparciem dla 15-latki są jej rodzice, mimo że ich działalność nie jest związana z nauką. Co zainspirowało dziewczynkę do podjęcia działalności naukowej? - Usłyszałam o problemach, o których mówiono w telewizji (...) zdałam sobie sprawę, że nikt z tym nic nie robi, więc ja powinnam zrobić ten pierwszy krok. Na początku zaczęłam robić dokumentację, szukać w Internecie, ale także zaczęłam kontaktować się z naukowcami w laboratoriach - tłumaczy.

15-latka wymyśliła już kilka ciekawych wynalazków. Należy do nich m.in. aplikacja pozwalająca wykryć słowne znęcanie się w Internecie. Gitanjali nie zamierza jednak spoczywać na laurach. - Jeśli miałabym zająć się czymś nowym, to z pewnością byłyby to infekcje. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest kryzys edukacyjny - podkreśla.

Nastolatka nie zaniedbuje również obowiązków w szkole. Swoje pasje stara się godzić także z życiem towarzyskim. - Muszę robić wszystko to samo, co inni. Po szkole odrabiam lekcje, ale mam też czas na spotkanie ze znajomymi, wspólne lunche. Do tego lubię rozmawiać z nauczycielami na temat moich pomysłów (...) uwielbiam gotować, gram na pianinie, trenuję szermierkę, uczę się też pilotażu. Lubię spotykać się z przyjaciółmi i być normalną nastolatką - podsumowuje Gitanjali.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Michał Malinowski/Anna Kalczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości