Technologia

Czym jest metaversum i jak wpłynie na nasze życie? "Pozytywny aspekt to bez wątpienia medycyna"

Technologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dr Maciej Kawecki od wielu lat przybliża widzom Dzień Dobry TVN świat nowych technologii. Jego działania zauważyła i doceniła Komisja Europejska. Nasz ekspert został Ambasador Cyfrowej Unii Europejskiej. W programie opowiedział o zaletach i wadach metawersum.

Kim jest Ambasador Cyfrowej UE?

Dr Maciej Kawecki przyznał, że nie otrzymałby tego tytułu, gdy nie zaangażowanie widzów, którzy pokazują, że tematy związane z nowymi technologiami są bardzo istotne. Jak dodał, Komisja Europejska ma dwa najważniejsze filary swojej działalności - pierwszym jest ekologia, a drugim cyfryzacja.

- W obszarze cyfryzacji chcę pokazać, że jako Europa różnimy się od reszty świata, tym, że stawiamy na wartości, nie tylko na aspekt ekonomiczny, że angażujemy obywateli w rozmowy na tematy cyfrowe - mówił dr Maciej Kawecki w Dzień Dobry TVN.

Z tego powodu Komisja Europejska zdecydowała się powołać ambasadorów, czyli osoby, które angażują obywateli i podnoszą świadomość cyfrową. - Dzięki temu mamy bezpośredni dostęp do Komisji Europejskiej, do komisarzy, do ich działów prasowych, spotkania z urzędnikami i to, co pokazujemy tutaj na antenie, może być jeszcze bardziej wartościowe - podkreślił nasz gość.

Co słychać w świecie nowych technologii?

Nasz ekspert niedawno wrócił z Barcelony, gdzie odbywały się najważniejsze na świecie targi technologii mobilnych.

- To, co w tym roku rzeczywiście uderzyło to, że wszyscy, którzy zajmują się technologiami mobilnymi, wszyscy operatorzy telekomunikacyjni, [...] stawiają na coś, co nazywamy metaversum. Najpierw zdigitalizowaliśmy sobie relacje między nami, stworzyliśmy media społecznościowe, wcześniej zdigitalizowaliśmy przepływ informacji, [...], a potem zdigitalizowaliśmy rzeczywistość wokół nas - wyjaśniał.

Nagle doszliśmy do momentu, w którym nie zostało już nic do zdigitalizowania, z wyjątkiem naszych zmysłów. Dzięki metaversum jest to możliwe, możemy je oszukiwać. - Ta konferencja pokazała mi [...]- i to jest negatywna informacja - mieliśmy czas, żeby przygotować się na zagrożenia wynikające z internetu [...] i nie zdążyliśmy przez 50 lat - stwierdził dr Maciej Kawecki.

W jego ocenie metaversum to internet 2.0, który niesie za sobą też coś dobrego. - Pozytywny aspekt to jest bez wątpienia medycyna, sektor medyczny. Lekarze operują zdalnie, wchodzą w ten świat metaversum, mając na rękach bioniczne rękawice, są w stanie operować [...] pacjenta będąc w Miami, a pacjent leży np. w Londynie - tłumaczył ekspert ds. nowych technologii.

Jak jeszcze pojawienie się metaversum wpłynie na nasze życie? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości