Newsy

Gaz i węgiel - wysokie ceny i odcięcie od rosyjskich dostaw. Jak polskie ciepłownie przygotują się na zimę?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.pl
ciepłownia, rury z gazem

Polska od tygodnia odcięta jest od dostaw rosyjskiego gazu. Poza tym, w odpowiedzi na zbrodnie popełniane przez wojska Władimira Putina na terenie Ukrainy, wprowadzony został zakaz importu rosyjskiego węgla. Jak z tą sytuacją poradzą sobie ciepłownie?

Ocięcie Polsce dostaw gazu przez rosyjski koncern Gazprom, nie wywołało jeszcze wielkich problemów w sektorze energetycznym. Jak zapewnia Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznika Polskich Sieci Elektroenergetycznych (za businessinsider.com): - Krajowy system pracuje stabilnie i nie odnotowujemy zakłóceń spowodowanych wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji.

Nie oznacza to jednak, że ich nie będzie i można spokojnie czekać na to, aż problem sam się rozwiąże. Najważniejsze obecnie jest zgromadzenie zapasów, które zabezpieczą Polaków na najbliższą zimę. Mowa zarówno o gazie, jak i o węglu, którego już poprzedniej zimy zaczynało brakować. Problemem jest nie tylko ilość surowców, ale również ich ceny.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Zapasy gazu i węgla w Polsce na zimę

Obecnie sezon grzewczy się kończy i zapotrzebowanie na ciepło spada. Jest to dobry czas, aby odpowiednio się przygotować przed kolejnym. Polska skupia się przede wszystkim na możliwie szybkim zapełnieniu magazynów gazu. Istotne są również zapasy węgla kamiennego i brunatnego. Poziom wypełnienia polskich magazynów gazu wzrasta każdego dnia. Obecnie zapełnione są już w 81 procentach, podczas gdy średnia unijna wynosi znacznie mniej - 35 proc.

Problem stanowi jednak nie tylko ewentualny brak gazu, ale przede wszystkim jego obecne ceny. Na przestrzeni niespełna roku wzrosły o ponad 400 proc. Nic nie zapowiada, aby miały w najbliższym czasie spaść. Ceny węgla również rosną. Znacznie wyższe rachunki otrzymują zarówno mieszkańcy Polski, jak i wszelkie firmy działające na jej terenie.

Problemy polskich ciepłowni

Dla film i przedsiębiorstw, które mają rentowność bliską zeru lub ujemną i kłopoty z płynnością finansową, a tych wśród ciepłowni w Polsce nie brakuje, takie podwyżki są ogromnym wyzwaniem. Z tego powodu branża apeluje o interwencję w postaci gwarancji kredytowych ze środków publicznych na zakup coraz droższych surowców.

Jednocześnie polskie kopalnie nie są w stanie w pełni zabezpieczyć potrzeb krajowych ciepłowni. Dlatego import jest tak potrzebny.

Ile gazu potrzebuje Polska?

Z gazu w skali roku pochodzi w Polsce około 8 proc. całej energii elektrycznej i około 11 proc. ciepła systemowego, czyli tego, które jest dostarczane do budynków przez sieci ciepłownicze. Jest to jednak dość zróżnicowane w zależności od regionu kraju. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, dla przykładu w województwie lubuskim aż 95 proc. ciepła zapewnia gaz ziemny.

Jednocześnie Polska ma poważne plany na inwestycje gazowe. Gaz ma być najważniejszym paliwem dla polskiego ciepłownictwa, które dziś oparte jest przede wszystkim na węglu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.pl

Źródło zdjęcia głównego: FABIAN PLOCK/Getty Images

Pozostałe wiadomości