Czyszczenie grilla domowymi sposobami. Jak to zrobić krok po kroku?

Sezon grillowy właśnie się zaczyna, a majówka prawie za nami. Choć jedzenie pysznych potraw to sama przyjemność, czyszczenie urządzenia może sprawić nam wiele trudności. Jak wyczyścić grill domowymi sposobami i przygotować się na sezon? Proste sposoby zdradziła nam Agnieszka Kałuża.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kiedy myć grille,
  • czym i jak je czyścić,
   • jak czyścić różne rodzaje grilli.

    Czyszczenie grilla domowymi sposobami - kiedy to robić?

    Czyszczenie to proces, który warto rozpocząć tuż po zakończeniu grillowania. Tłuszcz łatwiej usunąć, gdy urządzenie jeszcze nie jest całkowicie schłodzone. Kratownicę wystarczy wtedy przetrzeć papierowym ręcznikiem lub nawet zwykłą gazetą, które wchłoną wszelkie pozostawione płyny.

    Wiosna

    Źródło: Dzień Dobry TVN
    Wiosna, ach to ty!
    Wiosna, ach to ty!
    Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
    Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
    Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
    Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
    Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
    Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
    Skaldowie – „Wiosna”
    Skaldowie – „Wiosna”
    Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
    Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
    Szukamy wiosny w lesie
    Szukamy wiosny w lesie
    HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
    HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
    Przygotowania do wiosny
    Przygotowania do wiosny
    Wiosenna dawka energii od Qczaja
    Wiosenna dawka energii od Qczaja
    Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
    Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”

    Bez względu na rodzaj grilla, najważniejszą czynnością jest regularne czyszczenie rusztu, ponieważ zwęglone resztki zmieniają smak potraw, osadzają się na nich, a nawet mogą powodować zatrucia. Grillowanie na czystym ruszcie ma same zalety. Od czego zaczynamy?

    Zanim przystąpimy do czyszczenia grilla, to pamiętajmy, że on nie może być gorący. Dopiero gdy się wychłodzi, możemy wierzchnią warstwę rusztu wytrzeć zwykłą gazetą

    – powiedziała Agnieszka Kałuża.

    Gdy pozbędziemy się pierwszej warstwy brudu, możemy przejść do dalszych czynności, Potrzebne będą nam zwykła woda, płyn do mycia naczyń oraz gąbka. Gąbkę przed użyciem warto przeciąć wzdłuż, tak aby wchodziła pomiędzy druty rusztu. W ten sposób dotrzemy do kłopotliwych miejsc i dokładnie wszystko wyczyścimy. Ostatnim etapem jest wytarcie suchym ręcznikiem papierowym.

    Domowe sposoby na małe i duże zanieczyszczenia

    Najlepszym sposobem na niewielki brud jest pocieranie gorącej kratki przeciętą na pół obraną cebulą, a potem mokrą szmatką. Aby się nie poparzyć, warto nadziać cebulę na długi widelec i dopiero wtedy czyścić ruszt.

    Duży brud i grubą warstwę tłuszczu usuniemy za pomocą soli. Wystarczy obficie posypać nią ruszt, położyć nad rozgrzanym węglem, a kiedy sól zbrązowieje, przecieramy kratkę drucianą szczotką.

    Gdy mimo wielkich starań tłuszcz na grillu jest trudny do usunięcia, warto zastawać mieszankę do zadań specjalnych. Pasta zrobiona z łyżki sody oczyszczonej i łyżeczki ciepłej wody pozostawiona na ruszcie rozpuści wszelkie zabrudzenia. Po 30 minutach wystarczy umyć kratkę, przetrzeć ją druciakiem i spłukać.

    Ta papka sprawi, że cały brud dosłownie nam się odklei od drucianych części i będzie nam o wiele łatwiej go doczyścić

    – zapewniała ekspertka.

    Sprzęt do grillowania – jak go wyczyścić domowymi sposobami?

    W sklepach mamy szeroki wybór sprzętów do grillowania - gazowe, elektryczne i węglowe. Czy różnią się one sposobem czyszczenia?

    W przypadku grilla gazowego i elektrycznego pierwszą i podstawową zasadą jest odłączenie go od prądu. Dopiero zabezpieczony sprzęt możemy rozłożyć na części i zacząć czyszczenie. Taki grill można czyścić tak, jak myje się inne naczynia w domu, po uprzednim jego rozmontowaniu.

    W przypadku grilla węglowego należy poczekać, aż ostygnie, a następnie pozbyć się spalonego węgla. Ruszy dobrze jest zdjąć i wymyć w domu razem z naczyniami. Dzięki temu uniknie się rozwoju bakterii i pleśni na pozostałych resztkach z grilla.

    Grill węglowy możemy bardzo łatwo umyć nawet wężem ogrodowym. Grill elektryczny możemy złożyć na pół i włączyć do środka ręcznik papierowy nasączony wodą

    - radziła Agnieszka Kałuża w Dzień Dobry TVN.

    Zobacz także:

    Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

    Autor: Nastazja Bloch

    Źródło zdjęcia głównego: Imagesines/Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości