Anna Wendzikowska poleca filmy z seniorami w rolach głównych. Jak Hollywood rozprawia się z kultem młodości?

Druga młodość filmowych bohaterów
Do niedawna gwiazdy po sześćdziesiątce wcielały się głównie w drugoplanowe postaci babć i dziadków. To na szczęście się zmienia. W kinowych produkcjach robi się miejsce dla aktorów - seniorów. Najgłośniejsze hity z ich udziałem przypomniała Anna Wendzikowska.

Hollywyood rozprawia się z ageizmem

W ostatnich latach w kinie zachodzi wiele procesów na rzecz różnorodności. Coraz częściej rozwijane są wątki kobiet oraz mniejszości. Hollywood rozprawia się również z innym szkodliwym trendem. Mowa o ageizmie, czyli dyskryminacji aktorów ze względu na wiek.

- Okazuje się, że ich dylematy, problemy, podejście do życia i ich życiowa mądrość wystawiona na pierwszy plan też może mieć znaczenie. Producenci długo uważali, że na pierwszym planie mogą być tylko osoby młode, bo głównie młodzi chodzą do kina, a właśnie nie - tłumaczy Anna Wendzikowska.

Dziennikarka przypomina, że wielu aktorów i aktorek zyskało międzynarodową sławę dopiero w drugiej połowie życia. Do tego grona należą Judy Dench, Christoph Waltz czy Morgan Freeman.

Filmy z seniorami w rolach głównych

W Hollywood już od kilku lat coraz częściej powstają filmy, w których główne role grają właśnie starsi aktorzy. Anna Wendzikowska przygotowała listę najciekawszych tytułów.

Na pierwszym miejscu "Pozycja obowiązkowa" z Jane Fondą i Diane Keaton. Film opowiada o seniorkach, które należą do małego klubu czytelniczego. Pewnego dnia w ich ręce trafia erotyk "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i wtedy robi się gorąco.

- Tu jest w taki sposób komediowy i bardzo zabawny poruszony temat tego, że kobiety po sześćdziesiątce i siedemdziesiątce też się zakochują i mają potrzeby emocjonalne oraz cielesne - streszcza Anna Wendzikowska.

W filmie "Legendy ringu" spotykają się legendy kina: Sylvester Stallone i Robert De Niro. Panowie gają podstarzałych pięściarzy, którzy chcę stoczyć ze sobą jeszcze jeden pojedynek. Te postacie to oczywiście puszczenie oka do widzów, którzy kojarzą ich kreacje z kultowych filmów "Rocky" i "Wściekły Byk".

W podobnym humorze utrzymana jest produkcja komediowa "Last Vegas". To opowieść o czterech starszych panach (Michael Douglas, Morgan Freeman, Kevin Kline i Robert De Niro), którzy jadą na wieczór kawalerski jednego z nich do stolicy hazardu.

- To jest film rzeczywiście zabawny i trochę bazujący na "Kac Vegas", pokazujący z przymrużeniem oka problemy tego właśnie wieku - zachęca dziennikarka.

Gdzie jeszcze zobaczymy starszych aktorów w rolach głównych? Tego dowiesz się w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości