Festiwal Niepodległa 2021
Cała Polska dziś świętuje nawet w najmniejszych miejscowościach. Jednym z najważniejszych punktów obchodów 11 listopada jest jednak Krakowskie Przedmieście. To właśnie tam odbywa się Festiwal Niepodległa, który gwarantuje całodzienne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zaczął się o 12:00 śpiewaniem hymnu.
- "Niepodległa do hymnu" to akcja, w której wszyscy jednoczymy się na całym świecie - wszyscy Polacy, albo nie Polacy, tylko ludzie, którzy czują się Polakami. Śpiewamy nasz hymn, "Mazurek Dąbrowskiego" i do tego zachęcajmy. Poczujmy się wspólnotą - apelował w Dzień Dobry TVN wybitny kulomiot, Tomasz Majewski.
Atrakcje dla dzieci i dorosłych
Biuro Programu "Niepodległa" wśród wielu całodziennych atrakcji przygotowało trzy główne sceny tematyczne – Muzyczną, Dla Dzieci oraz Tańców Polskich. Każda z nich jest usytuowana w innym miejscu, a przechodząc między nimi można wziąć udział w atrakcjach na Trakcie Królewskim. Na pierwszej ze scen na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego koncerty rozpoczęły się o 14 występem Magdy Beredy. Po niej pojawił się zespół Bitamina. O 15.45 na scenę wszedł Dawid Kwiatkowski, natomiast o godz. 17.15 – Paweł Domagała. Ostatnim koncertem na Scenie Muzycznej jest występ Grubsona.
- Ja się bardzo cieszę, że to święto ma też taki wymiar radosny - że się wspólnie możemy spotkać, też pobawić, pocieszyć i docenić to, co mamy. Dla mnie to jest bardzo ważne - wyznał Paweł Domagała.
Wiadomo, że dla tych, którzy nie mogą osobiście przyjść na dziedziniec UW, jest dostępna transmisja online na YouTube, profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej Biura Programu "Niepodległa". Jest to rozrywka dla całej rodziny, bowiem - jak dodał Robert Stockinger w naszym programie - na tym wydarzeniu jest "historycznie, rodzinnie i bezpiecznie". Z jakiego powodu?
- Poza strefą muzyczną, po drugiej stronie jest scena dla dzieci, a na niej warsztaty przez cały dzień - malowania, rysowania... Na koniec dnia odbędzie się przedstawienie dla dzieciaków na dziedzińcu ASP. Na dziedzińcu UW z kolei przez cały dzień uczymy się polskich tańców - ludowych, mazurków - więc bardzo przyjemnie, a Krakowskie Przedmieście stanie się miejscem, gdzie będą grupy rekonstrukcyjne i festiwalowe orkiestry. Będzie się działo - mówił Jan Kowalski, organizator dzisiejszych obchodów w tym miejscu.
Zobacz także:
- Młode gwiazdy i ich definicja patriotyzmu. "To przyszłość, a nie przeszłość"
- Czy 12 listopada dzieci idą do szkół, a pracownicy do firm? Warto to wiedzieć
- Chór LGBT+ nagrał hymn na 11 listopada. "Chcemy za pomocą kultury, odczarować to święto i celebrować je"
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN