Święto Niepodległości

  Święto Niepodległości

  W Warszawie odbył się Marsz Niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa jego organizatorzy zapowiadali, że w tym roku będzie on miał formę "rajdu". Okazało się jednak, że wiele osób zdecydowało się uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przemieszczając się pieszo. Podczas marszu doszło do zamieszek, a także pożaru mieszkania.

  Nie na koncertach i w barach, ale w małym gronie na świeżym powietrzu. Przypadający 4 lipca Dzień Niepodległości Amerykanie tradycyjnie spędzają wspólnie - często przy grillu, na koncertach i spotkaniach w barach. Jednak w tym roku jego obchody będą wyglądały inaczej. Z powodu koronawirusa wiele wydarzeń odwołano, niektóre odbędą się tylko wirtualnie.

  Nasi goście: „SLAB” i „RATS” to piloci polskich myśliwców F-16. Dlaczego nie możemy zdradzić ich imion, nazwisk ani stopni wojskowych? Jak zaczęła się ich przygoda z lotnictwem i co trzeba zrobić, jaką drogę przejść, żeby zostać pilotem "eFa"? Czy pilotowanie tak szybkich samolotów ma skutki uboczne dla zdrowia? Cały reportaż o bazie w Krzesinach i pilotach F-16 będzie można zobaczyć w programie „Uwaga” o 19:40! Zapraszamy.

  "Dar Młodzieży" ma już 35 lat. Dorota Gardias postanowiła zwiedzić ten piękny żaglowiec i sprawdzić jak wyglądają pierwsze przygotowania do przyszłorocznego rejsu dookoła świata. Zapraszamy na pokład!

  Z okazji Święta Niepodległości - wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: wykładowcą etyki w modzie w MSKPU Magdaleną Płonką, aktywistą i socjologiem Janem Śpiewakiem oraz licealistką Karoliną Wójcicką - zastanawialiśmy się, czym dla współczesnych ludzi jest patriotyzm. Gdzie kończy się patriotyzm, a zaczyna nacjonalizm?

  Wiele osób uważa, że słowo "patriotyzm" nierozerwalnie łączy się z tępieniem inności, która pojawia się wokół nas. Czy tego samego zdania są goście Dzień Dobry TVN: aktor Alan Andersz, Miss World Poland 2015 Marta Pałucka, stand-uperka Katarzyna Piasecka i aktor Nikodem Rozbicki? Czym dla nich jest patriotyzm? Jak spędzają Święto Niepodległości?

  Małgorzata Socha jest córką wojskowego, dlatego Święto Niepodległości było w jej rodzinie zawsze kultywowane. Co tego dnia najbardziej wzrusza aktorkę? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy historyka protokołu dyplomatycznego i ceremoniału królewskiego dra Janusza Siborę, by zapytać, jak Święto Niepodległości było obchodzone po 1918 roku. Czy organizowano defilady wojskowe? Jaką nazwę Święto Niepodległości miało w 1919 roku?

  W Narodowe Święto Niepodległości wielu Polaków wywiesza flagę narodową. Wiesiek - nasza złota rączka - pokazał, jak prawidłowo przymocować uchwyt do flagi. Do dzieła i pamiętajcie, by z polskiej flagi nie zrobić flagi Monako.

  Dnia 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji Dorota Wellman i Marcin Prokop wywiesili biało-czerwoną flagę. A Wy?