Newsy

Czy 12 listopada dzieci idą do szkół, a pracownicy do firm? Warto to wiedzieć

Newsy

Autor:
Dagmara
Olszewska
flaga Polski, polska flaga, flaga biało-czerwona

W czwartek 11 listopada będziemy obchodzić 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Dla Polaków ten dzień jest ustawowo wolnym od pracy. Jak wygląda sytuacja w piątek, 12 listopada? Czy będziemy musieli wrócić do pracy? Kiedy dzieci ponownie pójdą do szkoły? 

Czy 12 listopada dzieci idą do szkoły?

Piątek przypadający po święcie niepodległości to idealny dzień, by wydłużyć sobie weekend. Dzieci i młodzież, niezależnie od wieku, z niecierpliwością oczekują wiadomości o przedłużeniu czasu wolnego od nauki, lekcji i obowiązków. Pozytywną informację otrzyma tylko część uczniów. 

Według przepisów prawa 12 listopada nie jest dniem wolnym od nauki. W związku z tym wszyscy uczniowie, którzy nie dostali oficjalnej informacji od dyrekcji lub wychowawcy powinni stawić się na zajęciach dydaktycznych. Niektóre szkoły w Polsce zdecydowały się jednak na dodanie do swoich kalendarzy kilku bonusowych dni bez lekcji. Zazwyczaj takie informacje są udostępniane do wiadomości rodziców i dzieci na początku września, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Warto więc sprawdzić grafik pracy placówki, do której uczęszczają dzieci.

Czy 12 listopada jest dniem pracującym?

Pytanie o to, czy po Narodowym Święcie Niepodległości pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny, pojawia się niezwykle często. Zagadnienie nasila się zwłaszcza wtedy, gdy takie rozwiązanie mogłoby przedłużyć weekend o dwa dni.

Niestety, jedyny sposób na przedłużenie tego weekendu, to wzięcie urlopu. Według prawa w dzień przypadający po święcie 11 listopada należy stawić się w pracy. Dodatkowo nie wszystkim przysługuje wolne 11 listopada. Taki przywilej otrzymują tylko ci pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W przypadku umów cywilno-prawnych, czy kontraktów mamy obowiązek pojawić się na swoim stanowisku, chyba że dostaniemy inną informację od pracodawcy. 

Zobacz także:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Jak gwiazdy świętowały Dzień Niepodległości?

Nadciąga chmura z dwutlenkiem siarki z La Palmy. Czy będzie to groźne dla zdrowia?

Zobacz wideo:

Z Polską w sercu zdobywa medale
Z Polską w sercu zdobywa medale Źródło: Dzień Dobry TVN
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Artur Domanski/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości