Dziewięciolatek uratował ojca. Mężczyzna uszkodził kręgosłup podczas skoku do wody

Skok do wody pierwsza pomoc
Thomas Barwick/Getty Images

Asaih Williams, dziewięciolatek z Florydy, wyciągnął z wody ojca po tym, jak mężczyzna uszkodził sobie kręgosłup w wyniku skoku do wody. Chłopiec nie przeszedł wcześniej żadnego szkolenia pływackiego ani ratowniczego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala i przeszedł operację.

Nieszczęśliwy skok do wody

Pięcioosobowa rodzina była w sobotę na plaży na północy Florydy. Tuż po zachodzie słońca chłopiec przekonał tatę - Josha - do ostatniego skoku do wody. Okazała się ona płytsza, niż się spodziewali.

Ojciec chłopca wynurzył się z wody na brzuchu i nie mógł się odwrócić. Asaih przekręcił go na plecy i powoli ciągnął go w kierunku brzegu, do momentu, gdy w pobliżu zjawili się inni ludzie, by mu pomóc.

Pamiętam tylko, że powiedział, że skręcił sobie kark i powiedział, że się boi

- relacjonował Asaih w rozmowie z "Pensacola News Journal".

Audrey Williams, matka dziewięciolatka, była na brzegu z pozostałymi dziećmi.

Asaih zobaczył, że tatuś nie wynurzył się tak szybko, jak powinien, i wiedział, że coś jest nie tak

- powiedziała Audrey.

Chłopiec nie przeszedł wcześniej żadnego szkolenia pływackiego ani ratowniczego.

Szczęście w nieszczęściu

Josh Williams został przewieziony do szpitala i w poniedziałek przeszedł operację. Jak poinformowały lokalne media, mężczyzna nie będzie potrzebował wózka inwalidzkiego, a obrażenia nie będą miały wpływu na jego dalsze życie. Nie odzyskał jeszcze czucia w rękach i nogach.

Pierwsza pomoc po skoku do wody

Skok do wody - zwłaszcza na tzw. główkę - może stać się przyczyną niepełnosprawności, nawet jeśli ten, kto go wykonuje jest wyśmienitym pływakiem.

Jeżeli jesteśmy świadkiem tego, że osoba, która wskoczyła do wody nie wypływa, powinniśmy jej jak najszybciej pomóc. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy ją przełożyć na plecy w wodzie i unieruchomić głowę. Następnie trzeba go ostrożnie przetransportować na brzeg, najlepiej z asekuracją innych osób - na noszach utworzonych z rąk i ustabilizowaną głową. Pod żadnym pozorem nie wolno wyciągać poszkodowanego z wody za ręce lub nogi, a także brać go na ręce. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji. Trzeba też wezwać pogotowie.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Domowe sposoby na ukąszenie komarów – czym smarować oraz jak zmniejszyć opuchliznę i świąd?

Ukłucie jeżowca – jak sobie z tym poradzić?

6-latek zadzwonił na pogotowie i uratował mamę. Czy wiesz, jak się zachować się w sytuacji zagrożenia?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości