Dokument ZUS ZSWA - termin składania mija 31 marca. Kogo dotyczy?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
zus.pl
Zmiany w kodeksie pracy
Zmiany w kodeksie pracyDzień Dobry TVN
wideo 2/23

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że czas na złożenie dokumentu ZUS ZSWA mija 31 marca 2023 r. Jest to zgłoszenie lub korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok. Kto powinien go wypełnić i jak to zrobić?

Zgłoszenie ZUS ZSWA

Jak wyjaśnia w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgłoszenie ZUS ZSWA powinni przekazać płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Czas na to jest do 31 marca 2023 r.

Czym jest praca w szczególnych warunkach? Wyjaśniamy w oddzielnym artykule.

Zgłoszenie ZUS ZSWA - co musi zawierać?

W zgłoszeniu ZUS ZSWA należy podać dane identyfikacyjne płatnika, który opłaca składki osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze oraz kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń. Należy również wpisać kod tej pracy i okres, w jakim była wykonywana.

Więcej informacji o prawidłowym wypełnieniu zgłoszenia ZUS ZSWA, zakład umieścił na swojej stronie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: zus.pl

Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości