Newsy

Długi alimentacyjne wciąż rosną. 34-letni rekordzista musi zapłacić zawrotną kwotę

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
ProfessionalStudioImages/Getty ImagesDłużnicy alimentacyjni - ile są winni?

Niepłacenie alimentów to powszechny problem w Polsce. Blisko 270 tys. ojców zalega z opłatami i stanowią oni aż 94 proc. ogółu dłużników wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Łącznie są winni ponad 12,5 mld zł. Wśród rekordzistów zwlekających z płatnościami jest 34-letni mieszkaniec woj. wielkopolskiego. Ile musi zapłacić?

Dług alimentacyjny

Płacenie alimentów to obowiązek, który bezwzględnie należy wypełniać. Niestety, wiele osób uchyla się od odpowiedzialności i latami nie płaci alimentów na dziecko. Najczęściej zadłużają się mężczyźni. Jak podaje portal KRS.pl, ojcowie stanowią aż 94 proc. wszystkich dłużników, a ich łączne zadłużenie jest 23 razy większe niż kobiet, wynosi ponad 12,5 mld zł. Z kolei średnie zadłużenie to suma 43,7 tys. zł.

Alimenty

Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza 1 grudnia
Krajowy Rejestr Zadłużonych rusza 1 grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Co zaskakujące, w grupie zadłużonych rekordzistów znalazł się 34-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Musi zapłacić blisko 867 tys. zł. Jak to możliwe, że kwota do spłaty może być tak wysoka?

- W Polsce nie ma ściśle określonego taryfikatora alimentacyjnego. Wysokość alimentów jest sprawą indywidualną i zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz majątkowych i zarobkowych możliwości dłużnika - powiedział Adam Łącki prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Kary dla alimenciarzy

Zgodnie z prawem karnym niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem, o czym mówi art. 209 par. 1 Kodeksu karnego: "Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Mimo to dłużnicy nie wywiązują się z opłacania zaległości. Zwykle stają się nieuchwytni dla komorników, ponadto nie wykazują dochodów czy też przepisują majątki na członków rodziny. Przez to egzekutor nie ma szans na ściągnięcie długu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: ProfessionalStudioImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości