Daniel Passent nie żyje. Odszedł w wieku 84 lat

Daniel Passent nie żyje
Daniel Passent nie żyje
Źródło: Bartosz Krupa / East News
Daniel Passent nie żyje. Informację o śmierci dziennikarza przekazał serwis internetowy tygodnika "Polityka", z którym był związany od 1959 roku. Oprócz działalności publicystycznej, tworzył teksty kabaretowe dla grup "Pod Egidą" i "Dudek".

Daniel Passent nie żyje

Smutna wiadomość ze świata polskich mediów. W wieku 84 lat zmarł Daniel Passent. Przez lata czytelnicy cenili jego przenikliwy sposób myślenia i mistrzowskie operowanie językiem. Z wykształcenia ekonomista, z redakcją "Polityki" był związany niemalże od początku. Debiutował w "Sztandarze młodych" jako 18-latek. Następnie przez ponad 60 lat był związany z redakcją "Polityki". Oprócz działalności publicystycznej, tworzył teksty kabaretowe dla grup "Pod Egidą" i "Dudek".

Rozmowy o śmierci

13643899_jak-zabezpieczyc-sie-na-wypadek-smierci_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Miał również swoje miejsce w sieci. "En Passant" jest jednym z najstarszych w Polsce blogów politycznych. Współpracował również z radiem oraz wraz z córką Agatą tworzył podcast zatytułowany "Mój pierwszy raz". Był autorem kilkunastu książek. Ostatnia - "W 80 lat dookoła Polski" ukazała się w 2018 r. W latach 1962–1963 Daniel Passent był stypendystą w Princeton, w latach 1980–1981 na Harvardzie, a potem (1990–1994) redagował wydawane w Bostonie "World Papers". W 1997 r. został mianowany ambasadorem Polski w Chile.

W historii światowego dziennikarstwa zapisał się, gdy w latach 60. XX w. zdobył prawa do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna. "Polityka" była jednym z dwóch pism na świecie, które opublikowały zapiski hitlerowskiego zbrodniarza, odpowiedzialnego za Zagładę.

Za swoją pracę został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Agata Passant żegna ojca

Córka dziennikarza umieściła na Instagramie jego zdjęcie, pod którym napisała: - Daniel Passent umarł dzisiaj. Jesteśmy zdewastowani. Proszę o uszanowanie naszej prywatności. Informacje o pogrzebie Taty przekażę Wam na swoim blogu. Dziękuję wszystkim Przyjaciołom Taty za wsparcie, wszystkim Czytelniczkom i Słuchaczom.

Życie prywatne Daniela Passenta

Daniel Passent przyszedł na świat w Stanisławowie 28 kwietnia 1938 r. w żydowskiej rodzinie. Lata wojny spędził w ukryciu. Jego rodzice zginęli w 1944 r. Znał cztery języki obce.

Prywatnie był związany z Agnieszką Osiecką, z którą ma córkę Agatę. Jego żoną przez ponad 30 lat była Marta Dobromirska-Passent. Szczegóły pogrzebu nie są jeszcze znane. Nie podano także przyczyn śmierci dziennikarza.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: polityka.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa / East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości