Czy powszechnie stosowane środki chemiczne mogą wpływać na rozwój dziecka? Badacze nie mają wątpliwości

kosz ze środkami czystości
Czy powszechnie stosowane chemikalia mogą mieć wpływ na rozwój dziecka?
Źródło: Olena Ruban/Getty Images

Chemikalia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji pokazują, że kontakt z nimi może zaburzać również rozwój dzieci. Maluchy, których matki w czasie ciąży były narażone na kontakt z chemicznymi zanieczyszczeniami, wolniej uczą się mówić.

Które chemikalia mogą być niebezpieczne?

W ramach projektu EDC-MixRisk finansowanego przez Unię Europejską, badacze sprawdzali, jak na organizm człowieka wpływają powszechnie dostępne i stosowane chemikalia. Jedno z badań skupiało się na tym, jak oddziałują one na zdrowie kobiet w ciąży i dzieci. Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Karlstad dowiedli, że aż 54 proc. przyszłych mam miało kontakt z zanieczyszczeniami, które specjaliści określili jako "niepokojące".

Co wpływa na rozwój dziecka?

Co wpływa na rozwój dziecka?

dziecko
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Okazało się, że substancje chemiczne występujące m.in. w produktach higieny osobistej, czy środkach przeciwbakteryjnych zawierały ftalany, perfluorowane substancje alkilowe (PFAS) i polichlorowane bifenyle (PCB) - związki te mają niekorzystny wpływ na działanie układu hormonalnego. Wcześniejsze badania wykazały, że mogą się przyczynić także do rozwoju cukrzycy, insulinoodporności. Badacze powiązali je także z zaburzeniami neurorozwojowymi, oddechowymi, czy reprodukcyjnymi. Co gorsza, związki te mogą przenikać przez łożysko, a tym samym wpłynąć na rozwój płodu.

Jak chemikalia zaburzają rozwój dzieci?

W ramach projektu naukowcy kontrolowali stan zdrowia i rozwój dwóch tysięcy par matka-dziecko począwszy od wczesnej ciąży, aż do chwili, gdy dziecko rozpoczęło naukę w szkole. Analiza zebranych danych pokazała, że między kontaktem z różnego rodzaju chemikaliami a rozwojem dziecka, problemami z oddychaniem, rozwojem poznawczym i wzrostem w dzieciństwie, istnieje wyraźny związek. Maluchy najbardziej wystawione na działanie szkodliwych substancji były trzy razy bardziej narażone na opóźniony rozwój mowy.

Na tym jednak nie koniec. Specjaliści wyodrębnili z moczu i krwi uczestników badania ślady pochodzących z ich otoczenia zanieczyszczeń chemicznych. Po przeprowadzeniu dokładniejszych badań okazało się, że wykryta "mieszanka" zaburza regulację genów odpowiedzianych za występowanie autyzmu (którego charakterystyczną cechą jest opóźnienie mowy). Dodatkowo utrudnia różnicowanie neuronów i zmienia funkcje hormonów tarczycy w tkance nerwowej.

Oznacza to, że mieszanina powszechnie wykorzystywanych związków chemicznych może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim na rozwój dzieci. Badacze chcą teraz sformułować nowe wytyczne, które, wprowadzone w całej Unii Europejskiej, mogłyby zmniejszyć ryzyko związane z występowaniem pospolitych zanieczyszczeń. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie